Kryeministri Kurti: Reciprociteti duhet të jetë fryma e zgjidhjeve parimore

27 Gusht, 2022 - 7:18 pm

Kryeministri Albin Kurti nuk ka folur për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë që e shpalli përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell. Ai në rrjetin social Twitter e ka publikuar një intervistë që e ka zhvilluar rreth një javë më parë për gazetën gjermane Die Welt.

Kryeministri Kurti, krahas intervistës ka thënë se reciprociteti duhet të jetë fryma e zgjidhjeve parimore.

Kurti tregoi se një javë më parë, për gazetën gjermane ka folur për masat reciproke për targat e makinave dhe dokumentet hyrëse-dalëse me Serbinë.

“Reciprociteti duhet të jetë fryma e zgjidhjeve parimore. Javën e kaluar fola me @weltpër masat tona reciproke për targat e makinave dhe dokumentet e hyrje-daljeve me Serbinë, por edhe për fuqinë tonë të re të punës, të kualifikuar, luftën kundër korrupsionit dhe forcimin e demokracisë”, tha Kurti.

Ndryshe, përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka bërë të ditur se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për dokumentet identifikuese. Serbia ka vendosur të pranojë dokumentet kosovare, me këtë rast duke u hequr pengesat për lëvizje të lirë për kosovarët./ KultPlus.com

Të ngjajshme