Kryetari i Gastronomëve: Të lejohen taksitë, e shërbimi ‘Delivery’ jo, s’ka logjikë

17 Dhjetor, 2020 - 9:30 pm

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka ripërsëritur kërkesën e unifikuar të gastronomeve, që të lejohet shërbimi ‘delivery’, si dhe ka parashtruar kërkesa të tjera në drejtim të Qeverisë Hoti.

Kllokoqi, në ‘Facebook’-un e tij, ka publikuar edhe të dhëna të cilat tregojnë dëmin që iu është bërë sektorit të gastronomisë nga masat e marra nga ekzekutivi për parandalimin e transmetimit të koronavirusit në vend.

Ndër të tjera, ai e ka konsideruar absurde idenë që taksitë të punojnë pas orës policore (19:00) nëpër komunat e rrezikshmërisë së lartë, e të mos lejohet shërbimi ‘delivery’.

Ndryshe, gastronomët e kanë parashtruar një kërkesë të ngjashme edhe ditë më parë, të cilët ende nuk kanë marrë përgjigje nga qeveria.

Njoftimi i plotë:

Gjendja ekonomike eshte renuar,

shume biznese kane falimentuar!

Sipas hulumtimit te shoqates lidhur me ndikimin e pandemise ne gastronomi, kuptojme qe tani kemi 36% me pak punetore, apo nga perafersisht 27,000 punetore, kemi rreth 10,000 punetore me pak (2.7% rritje ne shkalle te papunesise).  Ne rrethanat aktuale, pa perkrahje ekonomike dhe me masat e vendosura, kjo situate mund te rendohet edhe me teper, sepse nga sondazhi i pergaditur, 56% te bizneseve kane raportuar qe do te duhet te largojne edhe me shume staf per te mbijetuar, apo 9,950 punetore te tjere, qe ndikon ne rritjen e shkalles se papunesise ne 5.5%.

Tek sjelljet e konsumatoreve i kemi dy kategori. Ata te cilen kane frekuentuar me shume se 18 here ne muaj nje lokal para pandemise, tash gjate pandemise frekuentojne 1-3 here ne muaj (78% me pak). Ata qe kane frekuentuar me shume se 7 dite ne jave para pandemise, tash frekuentojne 1-3 here ne jave (apo 75% me pak). Nje konsumator para pandemise kishte shpenzuar mesatarisht 197 euro ne gastronomi, ndersa tash shpenzon mesatarisht 87 euro.

Kemi nje pergjysmim te gastronomise ne performance, bile edhe me keq se aq. E frikshme!

Mergata eshte nisur me te madhe drejte Kosoves (nje remitence po na vjen cash, direkt per here te pare sivjet).

Trusti nga data 23 do te filloj te kaloj ne llogarite e qytetareve.

Keto mjete duhet ti mbaj Kosova ne vendin e saj, kete shans ekonomik nuk duhet ta humbim.

Do te ishte katastrofale nga ana e SHTETIT TE KOSOVES nese shkojme me mbyllje totale.

Ne duhet te jemi te kujdesshem ndaj ekonomise.

Gjate veres ne i mbyllem bizneset.

Shqipnia dalloj nga ballkani, ajo i hapi kufinjte dhe shenoi rritje ne turizem.

Kontrolli duhet te rritet duke u inspektuar, MIREPO ASNJEHERE MBYLLJE!

Momentalisht po bejme grumbullim te njerezve shkaku i kufizimit ne kohe te caktuar, duhet te rrisim orarin dhe ta rrisim kontrollen per te lehtesuar kete gje, bile edhe OBSH po rekomandon qe kufizimi eshte i panevojshem.

Nje kategori e Pakos se Rimekembjes do te zbatohet ne vitin tjeter, ndersa ne jemi momentalisht te rraskapitur ekonomikisht.

Nuk duhet te krahasomi me Gjermanine, sepse ajo ka nda shume miliarda dhe ka ndryshu ne kohe normat tatimore per çeshtjen e pandemise, madje ne çdo mbyllje te ekonomise.

Banka Qendrore e Republikës se Kosoves duhet te riprogramoj kredite, e shteti duhet ta paguaje interesin se spo mund te ia dalim nga kjo gjendje.

Ndersa delivery duhet urgjentisht te lejohet (taxite te punojne e delivery jo, ska logjike!) / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme