Kryqi i Kuq: Afganët do të luftojnë për jetën e tyre këtë dimër

21 Nëntor, 2022 - 11:15 am


Kushtet në Afganistanin e kontrolluar nga talibanët do të jenë më të këqija në vitin e ardhshëm dhe më shumë afganë do të luftojnë për mbijetesë, tha një zyrtar i lartë i Kryqit të Kuq.

Vendi është gati të durojë dimrin e tij të dytë që nga marrja e pushtetit nga grupi fetar në gusht 2021 – një ngjarje tronditëse që transformoi rrënjësisht Afganistanin, duke çuar miliona në varfëri dhe uri, ndërsa ndihma e huaj ndaloi pothuajse brenda natës, shkruan Euronews.

“Vështirësia ekonomike është atje. Është shumë serioze dhe njerëzit do të luftojnë për jetën e tyre,” tha Martin Schüepp, drejtor i operacioneve në Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, ICRC, në një intervistë të dielën vonë.

Sanksionet ndaj sundimtarëve talebanë, ndalimi i transfereve bankare dhe miliarda të ngrira në rezervat valutore të Afganistanit kanë kufizuar tashmë aksesin në institucionet globale dhe paratë e jashtme që mbështetën ekonominë e vendit përpara tërheqjes së forcave të SHBA-së dhe NATO-s.

Fillimi i dimrit do të komplikojë nevojat akute humanitare me të cilat po përballet tashmë gjysma e vendit, vuri në dukje Schüepp.

“Çmimet po rriten për shkak të një sërë arsyesh, por edhe çështja e sanksioneve ka çuar në pasoja masive”, tha ai.

“Ne shohim gjithnjë e më shumë afganë të cilët duhet të shesin gjërat e tyre për të përballuar jetesën, ku duhet të blejnë materiale për ngrohje, ndërsa në të njëjtën kohë duhet të përballen me kosto në rritje për ushqimin dhe sendet e tjera thelbësore.”

Organizatat humanitare luftojnë për të qëndruar në këmbë

Sanksionet janë një sfidë për marrjen e ndihmës dhe furnizimeve të nevojshme për vendin në kohën e duhur, dhe është thelbësore që të gjitha sanksionet të kenë përjashtime humanitare në mënyrë që organizatat si KNKK të mund të vazhdojnë punën e tyre, tha ai.

Kryqi i Kuq tashmë po paguan pagat e 10,500 personelit mjekësor çdo muaj për të siguruar që shërbimet bazë të kujdesit shëndetësor të qëndrojnë në këmbë, shtoi ai.

“Ne jemi shumë të vetëdijshëm se nuk është roli ynë kryesor të paguajmë për pagat e personelit mjekësor. Si organizatë humanitare, ne nuk jemi në gjendje më të mirë për ta bërë këtë. Ne e kemi bërë këtë në mënyrë të jashtëzakonshme për të siguruar që shërbimet të vazhdojnë të ofrohen.”

Schüepp, i cili po bënte vizitën e tij të parë në Afganistan si drejtor i operacioneve që nga pushtimi i talebanëve, tha se agjencia po ushqente shumicën e popullsisë së burgosur të vendit.

Ai nuk ishte në gjendje të thoshte menjëherë sa të burgosur kishte në Afganistan.

“Ne kemi rritur mbështetjen tonë për burgjet dhe të burgosurit, duke siguruar që ushqimi të sigurohet në burgjet në të gjithë vendin”, tha ai. “Sot, rreth 80% e popullsisë së burgjeve përfiton një mbështetje të tillë ushqimore”.

Ai e përshkroi rolin e Kryqit të Kuq si një “masë ndaluese” që ishte bërë e nevojshme pas rënies së qeverisë afgane të mbështetur nga SHBA, pasi Uashingtoni filloi tërheqjen përfundimtare të trupave në gusht 2021.

Asnjë vend në botë nuk e ka njohur Emiratin Islamik të Afganistanit, siç e quajnë talibanët administratën e tyre, duke i lënë ata të izoluar ndërkombëtarisht.

Grupi fetar më parë sundoi Afganistanin në vitet 1990 dhe u përmbys nga një pushtim i SHBA në 2001.

Gjatë viteve të tyre të mëparshme në pushtet, talebanët kryen ekzekutime publike, fshikullime dhe gurëzim të të dënuarve për krime në gjykatat talebane.

Pasi pushtuan Afganistanin në gusht 2021, talebanët fillimisht premtuan të jenë më të moderuar dhe të lejojnë të drejtat e grave dhe të pakicave. Në vend të kësaj, ata kanë goditur më rëndë të drejtat dhe liritë. / KultPlus.com

A girl holds a chicken in Kabul in April 2022   –   Copyright  AP Photo/Ebrahim Noroozi

Të ngjajshme