Kur dhunuesit gjejnë mbështetje, komentuesit në rrjetet sociale dhunues potencial

30 Gusht, 2022 - 2:49 pm

Pasi u raportua se një vajzë 11 vjeçare është dhunuar në Prishtinë nga 5 persona për 7 orë me radhë, opinioni publik është shokuar dhe reagimet kanë qenë të shumta, shkruan KultPlus.

Duke filluar nga presidentja, kryeministri, artistë e njerëz që shoqërisë civile, kanë dënuar rëndë ngjarjen e tmerrshme dhe kanë kërkuar dënim maksimal për dhunuesit.

Por përveç faktit që një fëmijë është dhunuar nga pesë persona, ne si shoqëri po përballemi edhe me një shqetësim tejet të madh.

Janë disa komentues nëpër rrjetet sociale që po mbështesin dhunuesit dhe po fajësojnë viktimën e që është një fëmijë vetëm 11 vjeçar.

Këta komentues, i mbështesin haptazi dhunuesit në rrjete sociale e njëkohësisht na bëjnë më dije që janë dhunues potencial.

“Veshje provokative”, “ka dasht vet ajo”, “kërkush nuk të merr me zor”, janë vetëm disa nga komentet e neveritshme që mund t’i hasni nëpër rrjete sociale.

Pas këtyre komenteve ka reaguar edhe pala tjetër duke kërkuar nga organet kompetente që të ndërmarrin diçka ndaj këtyre personave që potencialisht janë të rrezikshëm për shoqërinë përderisa mbështesin dhunuesit haptazi dhe e gjuajnë fajin të viktima. / KultPlus.com

Të ngjajshme