Kur Pashko Vasa organizoi festë për nder të shkollave të aleancës izraelite në Liban

16 Shkurt, 2020 - 9:31 am

Nga Aurenc Bebja, Francë – 16 Shkurt 2020

“L’Univers israélite” ka botuar, me 16 maj 1886, në faqen n°42, një shkrim në lidhje me organizimin e një feste nga Pashko Vasa, asokohe guvernator i Libanit, për nder të shkollave të Aleancës Izraelite, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

 Një festë e shkëlqyer, nën patronazhin e Vasë Pashait, guvernator i Libanit, u mbajt në Bejrut për nder të shkollave të Aleancës Izraelite.

Të gjitha personalitetet politike, ushtarake dhe administrative e nderuan ballon me praninë e tyre, ashtu si dhe disa konsuj evropianë e tridhjetë emirë nga Libani, të ftuar posaçërisht nga guvernatori. / KultPlus.com

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban?fbclid=IwAR0Qzo2WewIe138roa9laTCA1TaM_7-7y_GZslAjJ3FVV85sLM7m_T5t1X4

Të ngjajshme