Kurorëzimi i mbretit Charles III, informacione rreth ceremonisë madhështore

30 Prill, 2023 - 11:31 pm

Me vdekjen e nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, në shtëpinë e saj rurale në Balmoral në shtator, Charles III u bë menjëherë Mbret. Në ditët që pasuan, ai u shpall zyrtarisht monarku i ri i Britanisë dhe tani, pas muajsh përgatitjesh të mundimshme, kurorëzimi i tij është pranë nesh.

Trashëgimtar i fronit për 70 vjet, Charles do të kurorëzohet zyrtarisht në një ceremoni madhështore dhe thellësisht fetare më 6 maj. Mijëra njerëz do të mblidhen në Westminster Abbey dhe rrugët përreth të Londrës qendrore për të marrë një shfaqje të lavdishme të spektaklit britanik.

Ka shumë spekulime që qarkullojnë dhe disa elementë janë ende duke u rregulluar mirë, por nëse është zyrtare, ne ju kemi mbuluar. Këtu është udhëzuesi thelbësor i CNN për festimet – ne do të vazhdojmë ta përditësojmë atë për t’u siguruar që ju të qëndroni në dijeni.

Çfarë është kurorëzimi?

Hyrja e Charles u bë kur Mbretëresha vdiq. Ishte, siç pritej, një periudhë thellësisht e zymtë kur kombi u bashkua për t’i dhënë lamtumirën sovranit të tij më jetëgjatë. Tetë muaj më vonë, kurorëzimi do të ndihet shumë ndryshe. Ky është një moment i kremtimit publik të Mbretit të ri . Do të jetë një spektakël i jashtëzakonshëm i ndjekur nga personalitete nga e gjithë bota dhe i ndjekur nga miliarda.

Fjala “kurorëzimi” rrjedh nga fjala latine “corona” që do të thotë një kurorë. Por është shumë më tepër sesa vendosja fjalë për fjalë e kurorës mbi kokën e sovranit. Është një bashkim simbolik i monarkisë, kishës dhe shtetit për një ritual fetar gjatë të cilit monarku bën zotime si për Zotin ashtu edhe për vendin.

Buckingham Palace ka thënë se “do të pasqyrojë rolin e monarkut sot dhe do të shikojë drejt së ardhmes, duke qenë i rrënjosur në traditat e vjetra dhe madhështinë”.

Si mund ta shikoj shërbimin?

Nëse keni kontrolluar kutinë tuaj postare dhe një ftesë nuk është dërguar ende, mos u shqetësoni. Vetë ceremonia është caktuar të fillojë në orën 11 të mëngjesit (06:00 ET) më 6 maj, me mbulimin e posaçëm televiziv të CNN të kurorëzimit të Mbretit nga ora 10:00 deri në 17:00 (5:00 deri në 12:00 ET) . Përndryshe, bashkohuni me ne këtu në CNN.com për mbulim të drejtpërdrejtë gjatë gjithë ditës.

Sa do të zgjasë ceremonia?

Kjo është një nga gjërat që ende nuk është konfirmuar. Kurorëzimi i Charles pritet të jetë më i shkurtër se ai i nënës së tij shtatë dekada më parë. Në atë kohë, ceremonia – e cila ishte ngjarja e parë mbretërore e drejtpërdrejtë që u transmetua në televizion – zgjati për më shumë se tre orë.

Këtë herë, shumë ekspertë po sugjerojnë se ka të ngjarë të jetë afër dy orë. Kurorëzimi ka qëndruar kryesisht i njëjtë për më shumë se 1000 vjet dhe organizatorët po mbështeten në atë strukturë, kështu që ka shumë për të kaluar.

Çfarë ndodh gjatë shërbimit të kurorëzimit?

E drejtë, kështu që le të zbresim në specifikat. Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, do të drejtojë ceremoninë. Elementet thelbësore të shërbimit janë njohja, betimi, vajosja, investimi, kurorëzimi dhe homazhi. Njohja është kur sovrani qëndron në teatrin e abacisë dhe i paraqitet popullit. Pas marrjes së betimit të kurorëzimit – që është një zotim për të sunduar sipas ligjit, për të ushtruar drejtësi me mëshirë dhe për të ruajtur Kishën e Anglisë – monarku vajoset me vaj të shenjtë nga kryepeshkopi.

Ky moment konsiderohet si pjesa më e shenjtë e shërbimit dhe nuk u transmetua në televizion në vitin 1953. Përpara ditës së madhe të Charles, Kryepeshkopi Welby ka shpjeguar pse nuk do ta shohim as Mbretin, duke shkruar në programin zyrtar të suvenireve se momenti është “një simbol i të qenit i ngarkuar nga njerëzit për një detyrë të veçantë për të cilën nevojitet ndihma e Perëndisë.” Ai shtoi: “Është një moment kur Mbreti ndahet për shërbim: shërbimi i popullit të këtij vendi dhe shërbimi ndaj Zotit.”

Pjesa tjetër është investitura, kur sovrani vishet me rroba të shenjta kurorëzimi dhe prezantohet me simbolet e monarkisë: rruzullin, unazën e kurorëzimit, skeptrat e të tjera. Në fund të ceremonisë, kurora e Shën Eduardit vendoset mbi kokën e monarkut përpara se princat dhe bashkëmoshatarët të shkojnë te sovrani për t’i bërë nderimet e tyre në atë që njihet si homazh. Disa historianë mendojnë se elementët mund të modifikohen për të pasqyruar shoqërinë bashkëkohore, por shumica ndoshta do të jenë ende të pranishme.

Cilën kurorë do të përdorë mbreti Charles?

Shërbimi përmban mjaft pjesë të mbretërive të kurorëzimit të shenjtë, por le të flasim kurora . Ne kemi përmendur tashmë kurorën e Shën Eduardit. Konsiderohet pjesa qendrore sepse përdoret pikërisht në momentin e kurorëzimit. Ajo u bë për Charles II në 1661 pas rivendosjes së monarkisë një vit më parë. Paraardhësi i tij mesjetar – i cili u shkri në 1649 – besohej se datonte që nga mbreti anglez i shekullit të 11-të, Eduard Rrëfimtari.

Nuk është një kopje e saktë e dizajnit të mëparshëm, por ndjek origjinalin në paraqitjen e katër kryqeve, katër fleurs-de-lis dhe dy harqe. E bërë prej ari të ngurtë, është zbukuruar me 444 gurë të çmuar – duke përfshirë rubin, ametistë, safirë dhe gurë të tjerë të çmuar – dhe është i pajisur me një kapak prej kadifeje vjollce dhe brez hermeline. Historikisht, supozohej të qëndronte në Westminster Abbey, kështu që u krijua një kurorë e dytë që sovrani të vishte jashtë abacisë.

Kjo kurorë e dytë është Kurora e Shtetit Perandorak, me të cilën shumë do të jenë më të njohur pasi përdoret shpesh për raste ceremoniale si Hapja Shtetërore e Parlamentit. Ai përmban 2868 diamante verbuese, duke përfshirë edhe Cullinan II masiv. Është bërë në vitin 1937 dhe është një kopje pothuajse e Kurorës së mëparshme Perandorake të Mbretëreshës Victoria. Harqet në dizajnin e saj kishin për qëllim të demonstronin se Anglia nuk i nënshtrohej asnjë fuqie tjetër tokësore.

Pasi të kenë mbaruar elementët shpirtërorë të shërbimit, Mbreti Charles dhe Camilla do të shkojnë në Kapelën e Shën Eduardit, një faltore prej guri në zemër të abacisë, ku Mbreti do të vendosë kurorën e shtetit perandorak në përgatitje për kthimin në Pallatin Buckingham. .

A do të ketë një procesion?

Kjo është një festë mbretërore – sigurisht që ka një procesion! Në fakt, do të ketë dy nëpër rrugët e kryeqytetit britanik në ditën e kurorëzimit. Dikush do të marrë Mbretin për t’u kurorëzuar, dhe pas shërbimit do të ketë një paradë më të madhe në Pallatin Buckingham, ku monarku dhe anëtarët e familjes mbretërore do të dalin në ballkon dhe do të shikojnë një kalim fluturues.

Rruga në vetvete është dukshëm më e shkurtër se udhëtimi pesë milje i Mbretëreshës për në Westminster Abbey në vitin 1953. Përpara shërbimit, Mbreti Charles do të largohet nga Buckingham Palace dhe do të zbresë në Mall në Diamond Jubilee State Coach, i shoqëruar nga Eskorta e Sovranit të Kalorësia shtëpiake. Procesioni do të kalojë përmes Harkut të Admiralty përpara se të kthehet në Whitehall dhe të udhëtojë përgjatë Rrugës së Parlamentit dhe në abaci. Ai do të kthehet duke përdorur të njëjtën rrugë prej 1.3 miljesh, me monarkun që do të udhëtojë këtë herë me Gold State Coach.

Si po e bën Mbreti Charles ceremoninë më gjithëpërfshirëse?

Ka pasur shumë spekulime se si Mbreti synon ta bëjë kurorëzimin e tij më gjithëpërfshirës duke reflektuar vizionin e tij për monarkinë e ardhshme. Do të duhet të presim dhe të shohim, por një tregues i hershëm u njoftua të premten kur Pallati Buckingham zbuloi se udhëheqësit e besimit do të drejtonin procesionet e para në Westminster Abbey. Ata do të pasohen nga përfaqësues nga secila prej 15 sferave ku Mbreti është kreu i shtetit. Flamurtarët e çdo kombi do të shoqërohen nga Guvernatorët e Përgjithshëm dhe Kryeministrat. Kjo është hera e parë që udhëheqësve të besimit joprotestant u jepet një rol në një kurorëzim.

A do të kurorëzohet Camilla mbretëreshë?

Po. Ndryshe nga tre bashkëshortet më të fundit të mbretëreshës – Alexandra, e cila ishte gruaja e Eduardit VII; gruaja e George V, Maria; dhe Elizabeth, gruaja e Xhorxhit VI – Camilla nuk ka një kurorë të bërë posaçërisht për kurorëzimin e saj. Në vend të kësaj, ajo ka zgjedhur të veshë kurorën e Mbretëreshës Mari. Kur ajo pagoi për kurorën e argjendtë në vitin 1911, qëllimi i Mbretëreshës Mari ishte që ajo të shërbente si kurorë e përhershme e bashkëshorteve të ardhshme.

Pallati ka thënë se zgjedhja e Camilla ishte “në interes të qëndrueshmërisë dhe efikasitetit”, por se ajo po bënte disa “ndryshime dhe shtesa të vogla”. Konkretisht, ajo dëshiron të nderojë vjehrrën e saj të ndjerë duke rivendosur kurorën me disa diamante – Cullinan III, IV dhe V – nga koleksioni personal i Mbretëreshës.

A do të kthehen Princi Harry dhe Meghan?

Duka i Sussex ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në ditën e madhe të babait të tij. Megjithatë, ai do të shkojë i vetëm. Pallati konfirmoi në prill se gruaja e tij, Meghan, do të qëndrojë në Kaliforni me dy fëmijët e tyre, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet. Kuptohet se Meghan vendosi të heqë dorë nga festimet pasi dita përkon me ditëlindjen e 4-të të Archie.

Po princi Andrew?

Si anëtar i familjes mbretërore, Princi Andrew pritet të marrë pjesë në kurorëzimin e vëllait të tij. Por duke qenë se ai nuk është më një mbretëror që punon, ai nuk ka gjasa të ketë ndonjë rol zyrtar atë ditë.

Kush tjetër ka qenë i ftuar?

Spekulimet rreth emrave të të ftuarve vazhdojnë. Pallati zakonisht nuk nxjerr një listë të të ftuarve dhe ua lë në dorë individëve të njoftojnë pjesëmarrjen e tyre. Ne e dimë se aleatët e kombeve kyçe janë ftuar. Zonja e parë e SHBA-së Jill Biden do të udhëheqë delegacionin amerikan. Për më tepër, ju mund të prisni të shihni një numër anëtarësh mbretërorë nga e gjithë bota që të shkojnë në Londër.

Si do të jetë ndryshe nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II?

Ne kemi përmendur tashmë itinerarin e procesionit dhe shërbimi do të jetë më i shkurtër. Një ndryshim tjetër është numri i të ftuarve. Në vitin ’53, lista e të ftuarve ishte aq e fryrë, saqë u desh të ngriheshin struktura të përkohshme brenda abacisë për të akomoduar më shumë se 8,000 njerëz të ftuar.

Mos humbisni

Kurorëzimi i mbretit Charles III sjell spektakël, argëtim dhe pyetje të reja – a është monarkia e rëndësishme në botën moderne? Erica Hill udhëton në MB për të mësuar në një episod të ri të “The Whole Story with Anderson Cooper” të dielën, 30 prill në orën 20:00 ET./cnn/KultPlus.com

Të ngjajshme