Kurti kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO

17 Gusht, 2022 - 5:30 pm

Kryeministri Albin Kurti është takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, shkruan KultPlus.

Në një konferencë të përbashkët, Kurti fillimisht ka falënderuar NATO-n për angazhimin e saj në Kosovë, derisa ka thënë se Kosova është e gatshme që të japë kontributin e saj brenda kësaj aleance me ushtrinë e saj, FSK-në.

“Ne kërkojmë anëtarësimin në NATO dhe kjo do të na mundësojë që të japim atë që shtetet tjera na kanë dhënë neve si qytetarë”, është shprehur Kurti.

“Anëtarësimi në Partneritetin për Paqe do të ishte një hap para”, thotë ai. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme