Kurti: Kosova është shtet demokratik dhe vend properëndimor, kush integrohet, jeton më mirë

26 Shtator, 2023 - 10:53 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka kritikuar edhe njëherë politikat e Vuçiqit dhe Serbisë dhe rolin e tyre në destabilizimin e situatës në Veri, përcjell KultPlus.

Kurti në postimin e tij tha se Kosova është shtet demokratik dhe vend properëndimor: kush integrohet, jeton më mirë.

Në vijim KultPlus ua sjell postimin e plotë të kryeministrit Kurti:

Kosova është shtet demokratik dhe vend properëndimor: kush integrohet, jeton më mirë. Serbët në Kosovë nuk kanë nevojë për çlirim nga Republika e Kosovës por nga veglat terroriste të Serbisë.

Vuçiq është i obsesionuar me kryekomandantin e UÇK-së, Adem Jasharin. Ai dëshironte që me 24 shtator ta shndërronte Manastirin Ortodoks të Banjskës në “Kullë të Jasharajve” për serbët e Kosovës! Në takimin e 2 majit në Bruksel na tha që Millan Radojçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve. Por, duke qenë diktator, ai s’e kupton historinë: epopeja dhe çlirimi nuk fabrikohen dhe as s’kopjohen.KultPlus.com

Të ngjajshme