Kurti: Kraja, regjisore e skenariste që la shenja në artin tonë kinematografik

13 Nëntor, 2019 - 5:17 pm

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka reaguar pas vdekjes së hershme të regjisores Arzana Kraja.

Kurti e lavdëron punën e Krajës, derisa shprehet i pikëlluar për ikjen e hershme të saj.

Postimi i plotë i Kurtit:

Arzana Kraja nuk rron më. Pikëllimi ende nuk po mund t’ia zë vendin tronditjes. Ngushëllime familjes Kraja, shoqërisë së saj, artistëve tanë.

Arzana Kraja është regjisore e skenariste që la shenja në artin tonë kinematografik. Punëtore e madhe e me shumë talent. Atë po e prisnin edhe shumë punë të tjera, e neve edhe shumë filma të saj. Iku shumë herët.

“Na duhen shumë idealistë”, thoshte Arzana kur e shpjegonte filmin e saj “Fusha e Mëllenjave”. Syla, personazhi kryesor i këtij filmi të saj të fundit, ish i burgosur politik, e gjen veten mes mashtrimit dhe tradhtisë. Në Kosovë ai kthehet pas 20 viteve, me shpresën se do të kuptonte se çfarë ka ndodhur në të vërtetë…

Pushofsh e qetë Arzana. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme