Kurti për masakrën e Krushës së Vogël: Nderojmë 7 shqiptarët, eshtrat e të cilëve u kthyen në vendlindje pas 23 vitesh

26 Mars, 2022 - 8:13 pm

Sot shënohet 23-vjetori i fillimit të Masakrës së Krushë të Madhe, shkruan KultPlus.

Kryeministri, Albin Kurti, përmes një postimi në “Twitter” nderon shtatë shqiptarët, eshtrat e të cilëve u kthyen në vendlindje pas 23 vitesh.

“Sot, në përvjetorin e masakrës së Krushës së Vogël, nderojmë 7 shqiptarët, eshtrat e të cilëve u kthyen në vendlindje pas 23 vitesh.

Nuredin Shehu.
Hysen Zylfiu.
Ahmet Berisha.
Nue Prenkaj.
Sahit Shehu.
Sami Shehu.
Skyfer Batusha.

U prefshin ne paqe”, shkruan Kurti.

23 vite më parë, konkretisht më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 persona, ndërsa 893 shtëpi private dhe shoqërore u dogjën. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme