Kurti për Mladiqin: Serbia e portretizoi si hero, mohimi i krimeve në Bosnje e Kosovë duhet të marrë fund

8 Qershor, 2021 - 10:41 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas vendimit ku “Kasapi i Ballkanit”, Ratko Mlladiq, u dënua me burgim të përjetshëm për krimet e kryera mbi popullsinë civile në Srebrenicë, përcjell KultPlus.

Kurti tha se vendimi është një kujtesë se mohimi serb i krimeve të kaluara në Kosovë duhet të marrë fund.

“Krimineli famëkeq i luftës, Ratko Mlladiq, i njohur si ‘kasapi i Bosnjës dhe Hercegovinës’, dënohet me burgim të përjetshëm për gjenocid. Serbia e fshehu dhe e portretizoi atë si një hero. Por ky vendim është një kujtesë se mohimi serb i krimeve të së kaluarës në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë duhet të marrë fund”./ KultPlus.com

https://twitter.com/albinkurti/status/1402357096415469571?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1402357096415469571%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fklankosova.tv%2Fkurti-burgimi-i-perjetshem-i-mlladiqit-eshte-nje-kujtese-se-mohimi-i-krimeve-ne-kosove-duhet-te-marre-fund%2F

Të fundit

Të ngjajshme