Kurti: Presidenti Macron konfirmoi mbështetjen e tij për paqen dhe sigurinë

10 Nëntor, 2022 - 8:18 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar pas takimit që ai pati me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, shkruan KultPlus.

Kurti njoftoi se në takim u diskutua për dialogun për marrëveshje Kosovë – Serbi, zhvillimet e fundit dhe thellimin e marrëdhënieve në mes dy vendeve.

I pari i ekzekutivit tha se gjatë takimit që ai pati me Osmanin bashkë me Macronin, u potencua se Kosova ka propozuar kornizën e përgjithshme të marrëveshjes.

“Falënderoj Presidentin Emmanuel Macron për propozimin franko-gjerman si bazë e mirë për bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar Kurti.

Tutje, ai gjithashtu tha se bashkë me Osmanin falënderuan Macronin për angazhimin e Francës, në bashkëpunim me Gjermaninë, për dinamizimin e procesit të dialogut ku sipas tij, u ritheksua përkushtimi i plotë i Kosovës në këtë proces.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj sundimit të ligjit dhe Presidenti Macron konfirmoi mbështetjen e tij për paqen dhe sigurinë”, shkroi Kurti. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme