Kurti vlerëson Nishanin: I jam mirënjohës për dhënien e shtetësisë shqiptare gjatë mandatit të tij

28 Maj, 2022 - 5:13 pm

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka vdekur, shkruan KultPlus.

Për këtë ka reaguar edhe kryeministri Albin Kurti, i cili është shprehur thellësisht i pikëlluar për këtë lajm.

Postimi i tij i plotë:

“Jam thellësisht i pikëlluar nga lajmi për ndarjen nga jeta të ish Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani.

Do të kujtohet për kontributin e tij në karrierën profesionale si ushtarak e pedagog, deputet e ministër.

Gjatë mandatit të tij si President i Republikës së Shqipërisë, me maturi e urtësi politike punoi për shtetin modern shqiptar.

Me vetëdije të lartë kombëtare u angazhua në intensifikimin e marrëdhënieve vëllazërore mes Shqipërisë e Kosovës, dha mbështetje të pakursyer për Republikën e Kosovës dhe bashkatdhetarët tonë kudo.

I jam mirënjohës për dhënien e shtetësisë shqiptare gjatë mandatit të tij.

Në këto ditë të vështira për familjen, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta zonjës Odeta për humbjen e bashkëshortit, Ersit dhe Fionës për babain, dhe mbarë kombit shqiptar për Presidentin e shtetit tonë amë”, shkruan Kurti. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme