Ky është kryekrimineli serb që udhëhoqi sulmet ndaj familjes Jashari dhe kreu gjenocid në Kosovë

10 Korrik, 2019 - 8:03 pm

Goran Radosavleviq, një kriminel serb i cili në Kosovë kreu krime e gjenocid me urdhër të kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq.

Radosavleviq gjatë luftës së Kosovës (1998-1999), ai udhëhoqi një sërë grupesh “kundër-terrorizmi” që njiheshin si Grupi Operacional (OPG).

Ata u krijuan për të luftuar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e cila kërkonte pavarësinë e Kosovën nga Republika Federale e Jugosllavisë.

OPG më vonë u dyshua për vrasjen e 41 civilëve shqiptarë në masakrën e Qyshkut në Kosovën perëndimore në maj të vitit 1999.

Gjenerali udhëhoqi OPG në luftën e saj kundër UÇK-së gjatë tërë luftës së Kosovës. Një numër i grupeve të drejtave të njeriut kanë pohuar se OPG ka kryer krime lufte kundër civilëve.

Radosavljeviq ishte personi përgjegjës për operacionin ushtarak në Reçak më 15 janar 1999, i cili do të njihej si masakra e Reçakut.

Prokurori i Krimeve të Luftës në Serbi gjithashtu e solli atë në lidhje me vrasjen e vëllezërve Bytyçi, tre vëllezërve shqiptarë amerikanë të cilët erdhën në Kosovë për të luftuar në krah të UÇK-së.

Radosavljeviq ishte përgjegjës për një objekt trajnimi policor ku vëllezërit Bytyçi u arrestuan, u ekzekutuan dhe u varrosën në një varr pa autorizim ligjor.

Ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari përmes një postimi në Facebook thekson se, Radosavljeviq është krimineli kryesor i luftës në Kosovë.

Sipas tij, ai është udhëheqësi ushtarak serb në sulmin kundër Adem Jasharit, udhëheqës i vrasjeve në Reçak dhe urdhëruesi i pushkatimit të tre dëshmorëve të UÇK-së, vëllezërve Bytyçi.

“Kosova nuk ka prokurori shtetërore por ka prokurori politike dhe private! Goran Radosavljeviq Guri krimineli kryesor i luftës në Kosovë udhëheqësi ushtarak serb i vrasjeve në fshatin Prekaz dhe familjen e Adem Shaban Jashari, udhëheqësi i vrasjeve në Reçak po ashtu urdhëruesi i pushkatimit të tre dëshmorëve të UÇK Vëllezërve Bytyqi, ky gjenerali i Sllobodan Millosheviqit ma vonë gjeneral i Xhandarmerisë serbe udhëheqësi i aksionit “Sabla” sot gjeneral meritor i Aleksandër Vuçiqit!”, shkruan Miftari në Facebook.

“Dhe Kosova si shtet karrikatur i dobët kurrë nuk e pan të rrugës as Hashim Thaçi as Kadri Veseli me ata të vetëquajtur komandantë të luftës nuk e pan kurrë të rrugës ta urdhërojnë gjykatën e Kosovës, ata kryeprokurorët dhe prokurorët që edhe ashtu janë kukulla të tyre të ngrisin një fletaktakakuz një flet arrest ndërkombëtare edhe përmes Interpolit për këtë kriminel të luftës në Kosovë”, vazhdon tutje ai.

Ndryshe, Radosavljeviq u bë komandanti i parë i xhandarmërisë së Serbisë të rivendosur më 28 qershor 2001.

Në vitin 2003, Shtetet e Bashkuara u pajtuan për vendosjen e 1,000 ushtarëve jugosllavë në Afganistan, komanduar nga gjenerali Goran Radosavleviq.

Në vitin 2005, ai u largua nga policia serbe.

Më 17 dhjetor 2006, policia serbe njoftoi se Goran Radosavljeviq është në kërkim megjithëse nuk kishte aktakuzë kundër tij.

Në vitin 2010, ai bashkohet me Partinë Përparimtare të Serbisë të Aleksandar Vuçiqit, presidentit aktual të Serbisë.

Që nga maji i vitit 2014, Radosavleviq është anëtar i Këshillit Ekzekutiv të Partisë Përparimtare të Serbisë, e cila është në pushtet në Serbi në koalicion me Partinë Socialiste të Serbisë të Kasapit të Ballkanit, Slobodan Milosheviq.

Radosavleviq është një nga personat të cilët kërkohen të ekstradohen në SHBA për shkak të dyshimit të bazuar për vrasjen e shtetasve të SHBA vëllezërit Bytyçi. Marrëveshjen për ekstradim të ndërsjellët të kriminelëve në mes të SHBA dhe Serbisë e ka miratuar edhe Kuvendi i Serbisë.

Të fundit

Të ngjajshme