Laureati i çmimit Nobel për Paqen, Tutu, vdes në moshën 90 vjeçare

26 Dhjetor, 2021 - 11:00 am

Kryepeshkopi Desmond Tutu, laureati i çmimit Nobel për Paqen, i cili ndihmoi në përfundimin e aparteidit në Afrikën e Jugut, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Tutu ishte një nga figurat më të njohura të vendit brenda dhe jashtë vendit.

Një bashkëkohës i ikonës Nelson Mandela, ai ishte një nga forcat shtytëse pas lëvizjes për t’i dhënë fund politikës së ndarjes racore dhe diskriminimit të zbatuar nga qeveria e pakicës së bardhë kundër shumicës së zezë në Afrikën e Jugut nga viti 1948 deri në 1991.

Ai u nderua me çmimin Nobel në vitin 1984 për rolin e tij në luftën për të shfuqizuar sistemin e aparteidit.

Vdekja e Tutu vjen vetëm disa javë pas vdekjes së presidentit të fundit të epokës së aparteidit të Afrikës së Jugut, FW de Clerk, i cili vdiq në moshën 85-vjeçare. /KultPlus.com

Tutu and Mandela

Të ngjajshme