Letra e Princeshës Diana del në ekspozitë në Las Vegas

30 Shtator, 2022 - 5:00 pm

Gjatë jetës së saj, Princesha e Uellsit ishte e njohur për letrat dhe kartat e përzemërta që shkruante pas dyerve të pallatit. Njëra prej tyre, e cila i drejtohej një burri që po luftonte me buliminë, tani është ekspozuar në Las Vegas.

“Kjo është e vetmja letër që ne kemi, ku ajo flet publikisht për buliminë dhe i shkruan dikujt tjetër për luftën që pati me të. Letra ishte shkruar nga fundi i viteve ’80, fillimi i viteve ’90. Askush nuk po fliste për shëndetin mendor. Ajo e ndryshoi botën e vetme” tha për “Fox News Digital” kuratori i ekspozitës David Corelli.

“I dashur Richard! Faleminderit shumë për letrën tuaj. Nuk është e lehtë për një zotëri të jetë i hapur dhe i sinqertë në lidhje me buliminë. Megjithatë, padyshim që po përballeni jashtëzakonisht mirë me rrethanat dhe duke pasur Sam pranë jush do t’ju sjellë mbështetjen dhe inkurajimin që nevojitet në këtë moment të jetës suaj. Ishte bukur të dëgjoja nga ju dhe të kujtoja nëse unë isha në gjendje t’ia dilja, edhe ti mundesh!”, ka shkruar Diana në letrën e datës 31 janar 1996.

Gjatë jetës së saj, Princesha e Uellsit ishte e njohur për letrat dhe kartat e përzemërta që shkruante pas dyerve të pallatit. Njëra prej tyre, e cila i drejtohej një burri që po luftonte me buliminë, tani është ekspozuar në Las Vegas.

Ekspozita përmban më shumë se 700 artikuj kujtimesh. Artikujt, shumë prej të cilëve nuk janë parë më parë nga publiku, përfshijnë fustane mbrëmjeje, letra personale që shkroi Diana, si dhe dhurata që ajo u bëri miqve./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme