Liderët e BE-së dhe Ballkanit më 6 dhjetor zbresin në Tiranë, Rama: Ngjarje absolutisht historike

24 Tetor, 2022 - 2:17 pm

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur se Samiti i radhës BE-Ballkani Perëndimor do të zhvillohet më 6 dhjetor në Tiranë.

Ndërsa kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një statusi në facebook është shprehur se askush nuk e imagjinonte deri disa vite më parë që tërë liderët e BE-së do të zbrisnin në Tiranë.

Ai tutje shprehet se Tirana nuk është më ajo e deri disa viteve më parë, po është kryeqyteti i një vendi të respektuar në politikën ndërkombëtare, si edhe një qytet i ri europian tërheqës për zhvillimin e tij mbresëlënës.

Postimi i plotë i kryeministrit Rama:

🇪🇺BE-ja🇪🇺🇦🇱NE🇦🇱🇪🇺TIRANE🇪🇺🇦🇱

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, ka bërë publik vendimin e mirëseardhur për organizimin më 6 dhjetor, në Tiranë, të Samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Nuk besoj se mund ta imagjinonte kush deri disa vite më parë, që tërë liderat e BE-së do të zbrisnin në Tiranë, për një punë që gjithnjë është bërë në Bruksel. Por sot Tirana nuk është më ajo e deri disa viteve më parë, po është kryeqyteti i një vendi të respektuar në politikën ndërkombëtare, si edhe një qytet i ri europian tërheqës për zhvillimin e tij mbresëlënës.

Për historinë e marrëdhënieve ndërkombëtare të Shqipërisë kjo është një ngjarje absolutisht historike. Për Tiranën kjo është ngjarja më e madhe ndërkombëtare e historisë së saj. Për vitin 2022 që po shkon drejt përfundimit, kjo ngjarje është qershia mbi tortë pas kulmit të bukur të Finales së UEFA Conference League në shtëpinë e kuqezinjve. Ndërsa për mua dhe qeverinë shqiptare, organizimi në Tiranë i një samiti të liderëve të Bashkimit Europian&Ballkanit Perëndimor është fruti më i bukur, i përpjekjes për afirmimin e Shqipërisë, si një zë i respektuar dhe anëtar dinjitoz i bashkësisë ndërkombëtare🦅. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme