Little Amal mbërrin në Britani, kukulla gjigante e vajzës siriane arrin fundin e udhëtimit të saj

19 Tetor, 2021 - 8:30 pm

Udhëtimi trans-evropian i Amalit të Vogël ka filluar fazën e tij përfundimtare, pasi kukulla gjigante e një vajze nëntëvjeçare siriane arriti në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton KultPlus.

Amal e vogël u përshëndet nga aktori Jude Law në Folkestone, Kent, si pjesë e një iniciative për të rritur ndërgjegjësimin për gjendjen e mërgimtarëve të rinj.

Projekti, i quajtur The Walk, është nga ekipi që riprodhoi kampin e refugjatëve në Calais The Jungle në skenë.

David Lan, një prodhues, tha se kishte qenë “sfiduese” por “e mahnitshme”.

Një turmë fëmijësh vendas ishin gjithashtu në breg të detit për të takuar Amalin e Vogël, e cila është 3.5 m e lartë, pasi u shfaq për herë të parë në tokën e Mbretërinë e Bashkuar.

Më vonë të martën, Amal e Vogël u rishfaq në plazh me zhurmën e zileve që binin, para se të kalonte në një hekurudhë të papërdorur ku koret dhe këngëtarët vendas e takuan.

Ata performuan një vepër të re nga Anil Sebastian të Londrës Zërat Bashkëkohorë, duke përdorur tekste nga anëtarët e Kran. Më pas, Amal e vogël u largua përgjatë hekurudhës së vjetër./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme