‘Lonely Planet’: Nëntë vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri

29 Nëntor, 2023 - 8:41 pm

Shqipëria po bëhet dalëngadalë xhevahiri i Ballkanit për shkak të ujërave të saj të kristaltë, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjithë udhëtarët. Ejani me një mendje të hapur dhe një plan për t’u zhytur në një kulturë të pasur si asnjë tjetër në Evropë, shkruan në një artikull Anita Hendrieka të botuar në revistën amerikane të udhëtimeve “Lonely Planet”.

Nëse po planifikoni një udhëtim në këtë destinacion të mrekullueshëm dhe po kërkoni vendet më të bukura për të vizituar, por nuk keni idenë se ku të shkoni në Shqipëri, ne ju rekomandojmë disa nga pikat më të nxehta.

1. Fshati Theth
Vendi më i mirë për adhuruesit e ecjes dhe aventurave.

Thethi mund të jetë vendi më i qetë për t’u vizituar në Shqipëri. Ky fshat i vogël i vendosur midis Alpeve Shqiptare është i përsosur nëse jeni duke kërkuar për ecjen më të mirë në vend dhe peizazhe mahnitëse për t’u shijuar.

Ka dy shëtitje që duhet të bëni gjatë vizitës në Theth. E para është ecja drejt Syrit të Kaltër, e cila ju çon nëpër një pyll, mbi lumenj dhe në fund në një burim natyror me ujëra blu. Kjo shëtitje është e lehtë dhe e përsosur nëse nuk jeni një alpinist me përvojë.

E dyta shëtitja e Thethit në Valbonë është një nga më të njohurat në vend dhe nga më të bukurat. Ky shteg fillon nga maja e fshatit Theth, pranë Shtëpisë së Bujqeve Gjelaj, dhe ju çon përmes Alpeve Shqiptare me pamjet mahnitëse. Nevojiten afërsisht gjashtë deri në tetë orë për të përfunduar ecjen, por do të jeni të lumtur pasi ta keni bërë!

Këshillë për planifikimin: Sigurohuni që të merrni para me vete, pasi ATM-të mund të jenë të vështira për t’u gjetur dhe pothuajse gjithçka do të duhet të paguhet me para.

2. Korçë
Vendi më i bukur në Shqipëri.

Kur të vizitoni Korçën, sigurohuni që të shëtisni në Pazarin e Vjetër të qytetit. Këtu mund të admironi stilin e shekullit XIII të pazarit në formën e rrugëve të vjetra me kalldrëm dhe arkitekturës së stilit osman.

Kur të vizitoni këtë zonë, sigurohuni që të shkoni në “The Kooperativa”, një kafene me temë komuniste që pasqyron historinë komuniste të Shqipërisë nga viti 1944 deri në 1991.

Provoni pijen tradicionale alkoolike të quajtur raki, e prodhuar nga rrushi i distiluar dhe shumë e njohur në Shqipëri.

3. Gjirokastër
Qyteti më i mirë për traditat shqiptare.

I njohur si qyteti i gurtë, Gjirokastra është një qytet i UNESCO-s në jug të Shqipërisë. Ishte vendlindja e ish-diktatorit komunist, Enver Hoxha.

Një nga gjërat më të mira për të bërë këtu, përveç shëtitjes në pazar dhe vizitës në kalanë e Gjirokastrës, është të endesh nëpër Shtëpinë e Zekatëve. Kjo shtëpi tradicionale familjare u ndërtua midis viteve 1811-1812 dhe është një shembull i bukur i disa prej traditave më magjepsëse të shtëpisë dhe martesës shqiptare. Kur të vizitoni, një nga anëtarët e familjes do t’ju tregojë dhe do t’ju shpjegojë dhomat e ndryshme dhe qëllimet e tyre.

Nëse e doni verën dhe dëshironi një përvojë ushqimore, atëherë duhet të bëni një udhëtim në “Te Fucite” (Fuçitë). Ky restorant dhe punishte vere familjare e specializuar në verërat e bëra me dorë, ofron pjata të kuzhinës lokale me pamje nga vreshti i tyre dhe malet përreth.

Këshillë e planifikimit: Provoni pjatën e quajtur pasha qofte, e cila në thelb është një supë kremi e bërë nga qumështi me qofte të vogla brenda. Është një pjatë e shijshme që mund ta gjeni vetëm në Gjirokastër.

Njerëzit shijojnë kohën në plazh, luajnë snooker ose provojnë ushqimin e mirë në restorante.

4. Dhërmi
Vendi më i mirë për të shkuar në plazh.

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion ku mund të shtriheni, të nxiheni dhe të shijoni një zhytje në det, atëherë duhet të vizitoni Dhërmiun. Është një nga perlat e Rivierës Shqiptare dhe shtëpia e shumë festivaleve muzikore verore, duke përfshirë festivalin Kala dhe festivalin ION.

Me plazhe idilike, bare plazhi në modë dhe pamje që mund t’ju bëjnë të mos dëshironi të largoheni kurrë, Dhërmiu është një pikë e nxehtë për brezat e rinj që kërkojnë festat më të nxehta dhe atmosferat më të mira të verës.

Këshillë e planifikimit: Sigurohuni që të rezervoni mirë paraprakisht nëse e vizitoni në korrik dhe gusht, pasi hotelet mund të rezervohen për shkak të festivaleve të përmendura më sipër.

5. Përmet
Më e mira për rafting në ujërat e kristalta dhe për çiklizëm malor.

Në një kthesë në lumin e Vjosës me rrjedhje të shpejtë, rreth 32 km (20 milje) nga Greqia ku buron lumi, ndodhet qyteti qendror i Përmetit. Prej këtu mund të organizoni aktivitete aventureske nga rafting në ujërat e kristalta deri te kampingu, shëtitje dhe duke ngjitur me biçikletë zonat malore në rajon. Dikur një qendër tregtare e kohës osmane, Përmeti është sot një nga pjesët më të gjelbra dhe më të pastra të vendit. Lumi i Vjosës u klasifikua kohët e fundit si park kombëtar i lumit të egër, i pari në Evropë.

Rrugë e tërthortë: 29 km (18 milje) me taksi ose autobus ndodhen banjat termale të Bënjës pranë një ure të epokës osmane në lumin Lengaricë (degë e Vjosës).

6. Shkodër
Qyteti më i mirë verior në Shqipëri.

Qyteti i Shkodrës ofron një ajër të freskët dhe nuk ngjan me asnjë qytet tjetër në Shqipëri. Kur të mbërrini, do të vini re se shumica e popullsisë lëviz nëpër qytet me biçikletë. Ndërsa jeni atje, bëni siç bëjnë vendasit dhe merrni me qira një biçikletë. Më pas zbrisni në Liqenin e Shkodrës për të shijuar pamjet e bukura.

Ndërsa jeni në zonë, sigurohuni që të vizitoni Kalanë e Rozafës dhe të pyesni një nga guidat për legjendën e Rozafës. Gjithashtu, kur të arrini majën, do të përjetoni një pamje të mrekullueshme 360 gradë.

Këshillë e planifikimit: Nëse dëshironi të bëni ecje nga Thethi në Valbonë dhe nuk keni dëshirë të merrni me vete bagazhet tuaja, një opsion popullor është të lini çantat në banesën tuaj, në Shkodër.

Shkodra është një qytet i mrekullueshëm për të nisur udhëtimin, pasi që aty nis rruga për të shkuar në Theth ose në Valbonë.

7. Lin
Fshati më i qetë në Shqipëri.

Lini është një fshat i qetë i pozicionuar në liqenin e Ohrit, që do të thotë se këtu peshkimi është i shkëlqyer. Nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga liqeni dhe qetësi, kjo është një zgjedhje perfekte.

Një nga gjërat më të mira për të bërë është të ecni në vendin arkeologjik në majë të kodrës, ku do të shihni mozaikët e ruajtur mirë të një kishe paleokristiane të ndërtuar në shekullin VI. Nëse e vizitoni në verë, një udhërrëfyes mund t’ju tregojë gjithçka për historinë e tyre.

Ju gjithashtu mund të shijoni një pamje të pabesueshme nga maja e Linit dhe të shihni Maqedoninë e Veriut ndërsa shikoni mbi liqenin e Ohrit.

Afërsia e Sarandës me plazhet e bukura dhe me lumin shqiptar e bëjnë atë vendin e përsosur për të qëndruar.

8. Sarandë
Vendi më i vizituar në Shqipëri gjatë verës.

Saranda është porta jugore e Rivierës Shqiptare dhe një nga qytetet më të mira për t’u vizituar, jo vetëm sepse është afër një prej plazheve më të mira të rajonit, Plazhi i Ksamilit.

Rezervoni një hotel në Sarandë, pranë restoranteve më të mira në Shqipëri dhe jetës së natës plot zhurmë të qytetit. Më pas eksploroni plazhet e Sarandës dhe Ksamilit gjatë ditës.

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Sarandë është të ndiqni një nga turnetë ditore me varkë që nisen nga bulevardi dhe shkojnë në plazhet e Kakomesë dhe Krorezit. Biletat fillojnë nga 30 euro.

Këshillë e planifikimit: Koha më e mirë për të vizituar Sarandën është maji, qershori ose shtatori kur turmat nuk janë të çmendura, por baret dhe restorantet e plazhit janë të hapura. Duke qenë se ky është një destinacion veror, shumica e bizneseve mbyllen gjatë periudhës së dimrit.

9. Porto Palermo
Destinacion i panjohur i Rivierës Shqiptare.

Kalaja në formë trekëndëshi është një arsye e shkëlqyeshme për t’u ndalur në kështjellën e Porto Palermos, siç janë plazhet e bukura dhe të qeta që do të gjeni këtu, duke krijuar një vend mahnitës kampingu përgjatë bregdetit të Rivierës Shqiptare.

Ju gjithashtu mund të merrni me qira një kajak dhe të vozisni përgjatë plazheve dhe gjireve të qeta. Ndërsa vozisni, do të shihni bunkerin e vjetër ushtarak të nëndetëseve të vendosur në kodër jo shumë larg plazheve kryesore të Porto Palermos.

Porto Palermo është e mbushur me histori dhe gjire spektakolare dhe ka një pozicion të qetë përgjatë Rivierës./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme