Lufta 20-të vjeçare në Afganistan përmes fotografive

25 Gusht, 2021 - 10:28 am

Ofensiva e shpejtë talebane dhe tërheqja kaotike e trupave amerikane shënuan fundin e një lufte 20 vjeçare.

Disa muaj pas zgjedhjes së tij, Joe Biden njoftoi tërheqjen e të gjitha forcave të armatosura deri më 11 shtator, 20 vjetori i sulmit terrorist në Kullat Binjake. Kostoja për amerikanët ishte e lartë, pasi më shumë se 2400 ushtarë humbën jetën, ndërsa shpenzimet tejkaluan 2.26 trilionë dollarë, transmeton KultPlus.

Marrëveshja e kushtëzuar e paqes e nënshkruar në shkurt 2020 kishte për qëllim të hapte rrugën për përfundimin e konfliktit. Sidoqoftë, bisedimet pasuese midis qeverisë afgane dhe talebanëve për ndarjen e pushtetit dështuan pasi angazhimi i Joe Biden për një tërheqje të plotë nga Afganistani i bëri talebanët më pak tolerantë.

Talebanët pushtuan Kabulin më 15 gusht. Luftimet nga militantët ekstremistë islamikë kanë çuar në evakuimin e pothuajse të gjithë diplomatëve amerikanë me ndihmën e mijëra trupave të dërguara përsëri në Afganistan për të ndihmuar evakuimin.

Në sfondin e skenave të afganëve të dëshpëruar që përpiqen të bëjnë çmos për të arritur në aeroportin e Kabulit, Presidenti Biden mbrojti vendimin e tij për të tërhequr trupat. “Unë jam presidenti i katërt që drejtoj praninë ushtarake amerikane në Afganistan – dy republikanë, dy demokratë. Unë nuk do ta trashëgoj këtë luftë te i pesti” tha ai.

Më poshtë është një përmbledhje fotografike në luftën që zgjati më shumë se Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta e Koresë së bashku. / KultPlus.com

Të ngjajshme