Mbahet mesha e parë në gjuhën shqipe në Selanik

3 Prill, 2023 - 4:00 pm

115 vjet pas meshës së parë në gjuhën shqipe për ortodoksët shqiptarë nga At Fan Noli në Boston të Shteteve të Bashkuara, një tjetër meshë në shqip u mbajt jashtë Shqipërisë e pikërisht në Selanik të Greqisë.

Të dielën, në Kishën e Shën Konstandinit dhe Shën Elenës, besimtarët ortodoksë vendosin një gur të rëndësishëm në kulturën, jo vetëm të besimit të tyre, por të jetesës dhe gjithë kulturës shqiptare në Greqi, shkruan Euronews.al.

Mbajtja e meshës së parë në gjuhën shqipe në Selanik u bë me dije nga komuniteti shqiptar i Selanikut. / KultPlus.com

Të ngjajshme