Mbërrin Threads-i, 10 milionë abonentë pas vetëm shtatë orësh

6 Korrik, 2023 - 9:30 pm

Meta, gjiganti që zotëron Facebook dhe Instagram, ka vënë në funksionim Threads, rivalin e Twitter-it.

Ky është kërcënimi më i madh për platformën në pronësi të Elon Musk.

“Le ta bëjmë. Mirë se vini në Threads!”, shkroi CEO i Meta dhe themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg në postimin e tij të parë për platformën e re.

Pesë milionë abonentë vetëm në katër orët e para pas vënies në funksion.

Vetë Zuckerberg i zbuloi të dhënat.

“Sapo kaluam pesë milionë regjistrime në katër orët e para”, shkruan kreu i Metës në llogarinë e tij zyrtare në Threads.

Dhe pas tri orësh ai përditësoi shifrat.

“Dhjetë milionë persona u regjistruan në shtatë orë”, shkruan padroni i Metës.

Platforma e re rivale e Twitter-it duket si versioni me tekst i Instagram-it.

Ai mbërrin në 100 vende të botës, por jo në Evropë dhe është i pajtueshëm me sistemin operativ Android të Google dhe iOS të Apple.

Në një postim në blog që njoftonte rivalin në Twitter, Meta e përshkroi Threads si një “hapësirë ​​për përditësime në kohë reale dhe biseda publike” që mbështetet në kredencialet e përdoruesve në Instagram.

Ai mbështet mesazhe me tekst deri në 500 karaktere, foto dhe video deri në pesë minuta.

Temat do të mbështesin gjithashtu ripostime – si retweet – si dhe postime me përmendje.

Përdoruesit gjithashtu mund të kufizojnë përgjigjet e tyre, të bllokojnë dhe raportojnë përdoruesit e tjerë.

Dhe postimet e Thread mund të ndahen lehtësisht si Stories në Instagram./KultPlus.com

SAN ANSELMO, CALIFORNIA – JULY 05: In this photo illustration, the Threads logo is displayed on a cell phone on July 05, 2023 in San Anselmo, California. Instagram parent company Meta is set to release Threads on July 6, a potential rival to Twitter, the fledgling social media app run by Tesla CEO Elon Musk. (Photo Illustration by Justin Sullivan/Getty Images) (Photo by JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Të ngjajshme