Mbi 7 milionë fëmijë afganë rrezikojnë të vuajnë nga uria për shkak të koronavirusit

2 Maj, 2020 - 5:30 pm

Më shumë se shtatë milion fëmijë në Afganistan janë të rrezikuar nga uria pas rritjes së çmimeve të ushqimit për shkak të pandemisë, tregon një raport.

Një zëdhënës i Save the Children tha se vendi po përballet me një “stuhi të urisë, sëmundjes dhe vdekjes” .

Bamirësi tha që një e treta e popullsisë, e cila përfshin 7.3 milion fëmijë, po përballet me mungesa ushqimore, shkruan BBC.

Kohët e fundit OKB e përfshiu Afganistanin në një listë të vendeve në rrezik urie.

Programi Botëror i Ushqimit i Organizatës (WFP) paralajmëroi se bota po përballet me një “pandemi të urisë” .

Afganistani ka vuajtur gati dy dekada lufte që kur forcat e udhëhequra nga SH.B.A. rrëzuan Talibanët në 2001, duke e lënë atë me një sistem të kujdesit shëndetësor të shkatërruar dhe të varfëruar, raporton abcnews.al

Ndërsa koronavirusi u përhap, qeveria izoloi kryeqytetin, Kabul, në fund të marsit dhe provincat e tjera pas tij.

Lëvizja përveç blerjes për nevoja themelore është e kufizuar me rregulla të ashpra dhe udhëtimi midis qyteteve është i ndaluar.

Çfarë tregon raporti?

Save the Children raportoi se çmimi i ushqimit po rritet pikërisht në kohën kur fëmijëve u nevojitet ushqim i mjaftueshëm gjatë ditës për të forcuar sistemin imunitar.

Edhe para pandemisë më shumë se pesë milion fëmijë afganë kishin nevojë për një formë të mbështetjes humanitare. Sondazhet e fundit të OKB tregojnë se rreth dy milion fëmijë të moshës nën pesë vjeç përballen me uri ekstreme.

Duke përmendur shifrat nga WFP, raporti thotë se çmimi i miellit të grurit dhe vajit të gatimit në tregjet kryesore të qytetit të Afganistanit u rrit deri në 23% në muajin e kaluar ndërsa kërkesa tejkaloi furnizimin. Kostoja e orizit, sheqerit u rrit midis 7% -12%.

Shoqëruar me rritjen e çmimeve, pagat e punëtorëve të përditshëm po bien pasi izolimi i vendit uli kërkesat e njerëzve.

“Një pjesë e madhe e fuqisë punëtore afgane mbështetet në sektorin informal, pa sigurime”, thuhet në raport.

Me vetëm 0.3 mjekë për 1.000 njerëz, fëmijët e sëmurë nga Afganistani kanë më pak të ngjarë të marrin trajtimin për të mbijetuar, paralajmëroi Save the Children.

Kujdesi shëndetësor në Afganistan

Timothy Bishop, drejtori i bamirësisë në Afganistan, tha se për shumë afganë ndikimi më i madh i pandemisë nuk do të ishte vetë virusi, por uria e shkaktuar nga masat e bllokimit dhe një prishje e linjave të furnizimit.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar se kjo pandemi do të çojë në një stuhi të urisë, sëmundjes dhe vdekjes në Afganistan, tha ai.

“Ne po përballemi me rrezikun që fëmijët të mund të vdesin nga uria. Ajo që na duhet është që bashkësia ndërkombëtare të dërgojë me urgjencë furnizime ushqimore për t’u shpërndarë në disa nga komunitetet më të rrezikuara në vend. ”

Ai shtoi: “Fëmijët afganë kanë vuajtur mjaftueshëm. Shumica nuk kanë parë asgjë tjetër përveç konflikteve në jetën e tyre. Ne nuk mund të lejojmë që Covid-19 t’i rrëmbej më shumë të ardhmen e tyre.”/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme