Mbretëresha Elizabeth shënon 70 vjetorin e saj në fronin britanik

5 Shkurt, 2022 - 4:15 pm

Mbretëresha Elizabeth shënon të dielën 70 vjet në fronin britanik, një moment historik që asnjë prej paraardhësve të saj nuk e ka arritur kurrë gjatë 1000 viteve të fundit dhe që vetëm disa monarkë anembanë globit e kanë arritur ndonjëherë, transmeton KultPlus.

Elizabeth u bë mbretëresha e Britanisë dhe më shumë se një duzinë mbretërish të tjera duke përfshirë Kanadanë, Australinë dhe Zelandën e Re pas vdekjes së babait të saj Mbretit George VI më 6 shkurt 1952, ndërsa ajo ishte në Kenia në një turne ndërkombëtar.

Lajmin ia dha bashkëshorti i saj Princi Philip, i cili vdiq vitin e kaluar në moshën 99-vjeçare pas më shumë se shtatë dekadash pranë saj.

Elizabeth do të shënojë “Ditën e Anëtarësimit” në mënyrë private siç është zakon, duke mos e parë atë si diçka për të festuar. Por do të ketë katër ditë ngjarje kombëtare për të shënuar jubileun e saj Platinum në qershor.

“Ndërsa është një moment për festë kombëtare, do të jetë një ditë emocionesh të përziera për Madhërinë e Saj, pasi dita shënon gjithashtu 70 vjet nga vdekja e babait të saj të dashur George VI”, tha kryeministri Boris Johnson në parlament të mërkurën, duke falënderuar monarke për “shërbimin e saj të palodhur”.

Elizabeth ka vazhduar të kryejë detyra zyrtare deri në të 90-at e saj, por është parë pak në publik që kur kaloi një natë në spital tetorin e kaluar për një sëmundje të paspecifikuar dhe më pas u udhëzua nga mjekët të pushonte.

Megjithatë, Pallati Buckingham të premten publikoi pamjet përpara festës historike të së dielës, duke treguar atë duke parë sende nga jubiletë e mëparshëm mbretërorë, të tillë si një fanse që i është dhënë stërgjyshes së saj Mbretëreshës Victoria për të shënuar 50-vjetorin e saj në fron në 1887, të nënshkruar nga familja. , miq dhe politikanë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme