Më 29 korrik 1836 u inaugurua monumenti i njohur Harku i Triumfit në Paris

29 Korrik, 2020 - 4:59 pm

Harku i Triumfit është një nga monumentet më të njohura në Paris, simbol i nderimit të figurave të Revolucionit Francez, emrat e të cilëve janë të gdhendur, shkruan KultPlus.

Harku ka lartësi prej 50 metrave dhe gjerësi 45m.

Për herë të parë ai është inauguruar më 29 korrik të vitit 1836. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme