Më 3 prill lindi këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Fitnete Rexha

3 Prill, 2022 - 12:45 pm

Kënga ‘Fërfëlloj fëllënza n’ujë’ do të mbahet mend gjithmonë nga interpretimi i zërit të këndshëm e unik të Fitnete Rexhës, shkruan KultPlus.

Fitnete Rexha është njëra ndër këngëtaret më të shquara të muzikës popullore të Shqipërisë së Mesme. Ajo lindi në vitin 1933 dhe vdiq në vitin 2003.

Sot për nder të ditëlindjes së këngëtares së madhe shqiptare, KultPlus ju sjell këngën ‘Fërfëlloi fëllënza n’ujë’.

Çesk Zadeja ka thënë se sa herë të dëgjohet kënga popullore e Shqipërisë së Mesme, gjithmonë do të kujtohet këngëtarja Fitnete Rexha.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Fërfëlloj fëllanza
Në ujë x2
Fëllanzo fëllanzo x2
Dil prej ujit o
Mos dalsh kurrë x2
Fëllanzo fëllanzo x2

Tybe unë ty nuk të ngasë
Sall për flokësh o të përkasë
Të të shof a je e bardhë
A je e ambël porsi dardhë

Fërfëlloi fëllanza
Në ujë x2
Fëllanzo fëllanzo x2
Dil prej ujit o
Mos dalsh kurrë x2
Fëllanzo fëllanzo x2

Tybe unë ty nuk të ngasë
Sall për dore të përkasë
Të të shof a je e zeshkë
A je e butë porsi pjeshkë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme