Me qëllim bamirës, kapërcejnë Oqeanin Atlantik me një varkë të vetme

5 Maj, 2021 - 10:56 am

Udhëtimi i quajtur ‘The Atlantic Dash’, është zhvilluar nga një ekip prej katër personash të cilët kanë kapërcyer Oqeanin Atlantik me një varkë të vetme.

Ky udhëtim është konsideruar si njëri nga udhëtimet më të vështira që blogeri i udhëtimeve me origjinë nga Kilkeel ka ndërmarrë, shkruan BBC, përcjellë KultPlus.

Blogeri Johnny Ward, së bashku me shokët e ekuipazhit si: Billy Taylor, Martin Heseltine dhe shefi i kuzhinës së BBC TV ‘Dirty Vegan’, Matt Pritchard, kanë marrë përsipër këtë sfidë për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me shëndetin mendor.

Vija e finishit është kaluar më 2 maj nga këta katër burra të cilët kanë përfunduar udhëtimin 3,200 milje nga Ishujt Kanarie deri në Antigua. Ata fillimisht janë nisur nga Lanzarote më 6 mars, por udhëtimi duhej të rifillonte nga Fuerteventura, një javë më vonë për shkak të problemeve të sediljes. Iniciativa e tyre ishte grumbullimi i parave për ‘Dean Farm Trust’ dhe për bamirësinë e shëndetit mendor të burrave ‘Humen’. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme