Mediat e huaja japin lajmin ekskluziv: Kosova shpreson të anëtarësohet në Komitetin Ndërkombëtar Paraolimpik

2 Maj, 2022 - 11:59 am

Ndërsa Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) feston 30 vjetorin e tij këtë muaj, ka shpresa në rritje brenda republikës ballkanike se Komiteti i tij Kombëtar Paraolimpik (KKK) do të arrijë statusin e plotë brenda Komitetit Paralimpik Ndërkombëtar deri në fund të këtij viti, përcjell KultPlus.

Ndërsa KOK-u u njoh nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar në dhjetor 2014 dhe bëri debutimin e tij në Lojërat në Rio de Zhaneiro dy vjet më vonë, NPC-së së vendit i është dashur të presë më gjatë për të qenë në pozicion për të aplikuar për t’u bashkuar me Familjen Paralimpike.

Por ai moment tani po afrohet me shpejtësi sipas sekretarit të përgjithshëm të KOK-ut Besim Aliti dhe ish-presidentit të KOK-ut Besim Hasani.

“Komisioni Paralimpik i Kosovës është aktivizuar së fundmi dhe me sa jam i informuar tani më në fund janë në fazën ku mund të plotësojnë kërkesat për t’u anëtarësuar”, ka thënë Aliti për insidethegames.

“Ata ndjejnë se janë shumë të angazhuar, shumë aktivë, së fundmi dhe unë kam një ndjenjë pozitive që shumë shpejt Komiteti Paralimpik i Kosovës do të jetë anëtar i familjes ndërkombëtare”.

Hasani, ndërkohë, ka qenë këshilltar i lartë ekspert i Komitetit Paralimpik të Kosovës dhe kryetares së tij, Njomza Emini, dhe ka besimin e Alitit.

“Mendoj se këtë vit do të jemi pjesë e Lëvizjes Paraolimpike”, tha Hasani për insidethegames.

“Kam në plan të vizitoj selinë e IPC në Bon me Njomzën në fund të këtij muaji, kur shpresojmë të takojmë Presidentin e saj, Andrew Parsons. Shpresoj që deri në fund të këtij viti të jemi pjesë e IPC-së”, ka thënë tutje Aliti. /KultPlus.com

Besim Aliti, sekretari i përgjithshëm i Komitetit Olimpik të Kosovës, ka një ndjenjë “pozitive” se Komiteti Kombëtar Paraolimpik do të pranohet si anëtar i IPC-së këtë vit ©KOC

Të fundit

Të ngjajshme