Mediat franceze: Kosova, një fortesë e papritur në xhudo

5 Shtator, 2019 - 5:15 pm

Kombi i vogël i Kosovës është shfaqur si një fuqi e xhudos në botë, duke gëzuar një sukses të papritur të tij të kryesuar nga kampionia olimpike Majlinda Kelmendi.

Njëmbëdhjetë vjet pasi fitoi pavarësinë nga Serbia dhe në Olimpiadën e saj të parë verore, suksesi i Kelmendit në Rio në vitin 2016 i mundësoi Kosovës dhe dy milion njerëzve të saj të mposhtnin vëllain e saj të madh Shqipërinë që kurrë nuk ka fituar një medalje olimpike në asnjë sport.

Historia e suksesit të xhudos në Kosovë u krijua nga trajneri Driton “Toni” Kuka, në qytetin e vogël të Pejës, ku themeloi një klub xhudo së bashku me vëllezërit e tij, duke filluar me një dhomë trajnimi e me një çati  që rrjedhte.

Jam i sigurt që nëse nuk do të ishte Toni, Kosova nuk do t’i kishte këto medalje sot, e veçanërisht arin olimpik”, tha Kelmendi për AFP.

Në një vend të varfër si Ballkani, ku futbolli është sporti kryesor, xhudokasit mezi mund të presin të jenë në krye të listës për ndihmë financiare nga autoritetet. Ata marrin vetëm 250,000 euro (281,000 dollarë) çdo vit, tha Kuka, nga i gjithë buxheti i qeverisë sportive prej 17 milion eurosh. /amp.france/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme