Merkel ia uron fitoren Bidenit

7 Nëntor, 2020 - 8:24 pm

Kancelarja gjermane Angela Merkel përgëzoi Joe Biden dhe miken e saj në detyrë, Kamala Harris, pasi rrjetet kryesore i shpallën ata fituesit e zgjedhjeve presidenciale të SHBA të shtunën.

“Pres bashkëpunimme Presidentin Biden,” tha ajo në një deklaratë të postuar në Twitter.

“Miqësia jonë transatlantike është e pazëvendësueshme, duam të zotërojmë sfidat e mëdha të kohës sonë”.

Merkel, udhëheqësja e parë grua e Gjermanisë, theksoi se Harris do të ishte Zëvendës Presidentja e parë grua në vendin e saj.

Biden në gjithë procesin e numërimit të votave ka qenë duke prirë, derisa vendimtare ka qenë përmbysja që i ka bërë në Trumpit në shtetin e Pensilvanisë.

Tashmë Biden ka mbi 270 vota elektorale, të cilat ia mundësojnë hyrjen në Shtëpinë e Bardhë si i pari i Amerikës.

Që nga janari i 2021-ës, Biden do jetë zyrtarisht president i Shteteve të Bashkuara. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme