Merkel pritet të marrë çmimin më të lartë të mirënjohjes

29 Mars, 2023 - 9:25 am

Ish-kancelarja Angela Merkel do të nderohet me çmimin më të lartë të mundshëm të Gjermanisë, Kryqin e Madh të Urdhrit të Meritës, konfirmoi zyra e presidentit Frank-Walter Steinmeier.

Deri më tani këtë nder e kanë marrë vetëm ish-kancelarët Konrad Adenauer dhe Helmut Kohl. Të tre politikanët i përkasin partisë konservatore të Unionit Kristian Demokrat (CDU).

Çmimi, i cili do të ketë një dizajn të veçantë, do i jepet Merkelit në muajin prill.

Mbi këtë nivel njohjeje është vetëm niveli i veçantë i ”Kryqit të Madh”, i cili i jepet çdo presidenti gjerman me marrjen e detyrës dhe gjithashtu krerëve të huaj të shteteve.

Merkel ishte kancelare nga viti 2005 deri në vitin 2021. Sipas presidencës, familja e saj dhe shumë miq politikë do të marrin pjesë në ceremoni. /atsh / KultPlus.com

epa09547194 German Chancellor Angela Merkel (L) receives the certificate of discharge by German President Frank-Walter Steinmeier (R), at the Bellevue Palace in Berlin, Germany, 26 October 2021. Following the 26 September 2021 elections, German Chancellor Angela Merkel and ministers of the government cabinet received their certificates of discharge but will continue to hold their offices on an acting basis until a new government is finally formed. EPA/CLEMENS BILAN

Të ngjajshme