Mikja e Freddie Mercuryt do të nxjerrë në ankand thesaret e tij personale

26 Prill, 2023 - 2:25 pm

Një nga miket më të vjetra të Freddie Mercury do të nxjerrë në ankand një koleksion prej 1,500 artikujsh që i përkasin yllit të ndjerë, duke përfshirë disa nga tekstet e tij të shkruara me dorë dhe kostume skenike.

Këngëtari e ndërtoi koleksionin mbi 30 vjet dhe mbajti gjithçka në shtëpinë e tij në perëndim të Londrës, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Kur vdiq në vitin 1991, ai ia la shtëpinë dhe përmbajtjen e saj mikes Mary Austin-it.

Përveç disa pikturave të shtrenjta, në shitje ka edhe sende personale. Telefonin që mbante pranë shtratit të tij, një bar mermeri i porositur posaçërisht dhe stolat e barit të përputhshëm, peceta kokteji me monogram të qëndisura me një F të gjelbër dhe një krehër i vogël mustaqesh argjendi.

Ekziston edhe jeleku i tij i preferuar, i veshur në videon e tij të fundit.

Të 1500 artikujt do të shfaqen në Sotheby’s në Londër gjatë verës në një sekuencë galerish të projektuara posaçërisht, kushtuar një aspekti tjetër të jetës së Merkurit, përpara se të shiten në shtator.

Ankandi pritet të arrijë mbi 6 milionë funte dhe disa nga të ardhurat do të dhurohen për bamirësi./ KultPlus.com

Të ngjajshme