Ministri Quni nderoi me mirënjohje Gjergj Kaçinarin dhe Sylë Zhitinë

18 Dhjetor, 2020 - 4:53 pm

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni ka nderuar me mirënjohje post mortum kompozitorin e njohur Gjergj Kaçinarin dhe veprimtarin e çështjes kombëtare, Sylë Zhitinë, shkruan KultPlus.

Përderisa Kaçinari njihet për kompozimet e tij muzikore, kontributin në film e teatër, ai poashtu ka hyrë në historinë shqiptare nëpërmjet udhëheqjes së Orkestrës së parë muzikore ushtarake të ish-Trupave të Mbrojtjes së Kosovës dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Në anën tjetër, Sylë Zhitia kishte dhënë kontribut nëpërmjet punës në Ministrinë e Mbrojtjes dhe të Forcave të Armatosura të Kosovës.

Në nderim të kontributit të tyre, ministri Quni dhuroi mirënjohjet post-mortum për këta dy personalitete të rëndësishme shqiptare, duke ia dhuruar familjarëve të të dyve.

“Me këtë rast, ministri Quni priti anëtarët e familjeve Kaçinari dhe Zhitia, duke u shprehur mirënjohjen dhe vlerësimin më të lartë për ish- bashkëpunëtorët e tij, duke u theksuar se të gjitha të arriturat e deritashme të Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së janë dhe do të jenë të ndërlidhur me kontributin e çmuar të profesor Gjergjit,  Sylës dhe të gjithë ish- bashkëpunëtorëve e bashkëveprimtarëve të cilët fizikisht nuk janë në mesin tone”, thuhet në njoftimin e ministrit të Mbrojtjes, Anton Qunit.

Teksa familjarët e falenderuan për këtë vlerësim, historia do të ketë përherë vend për kontributin e Kaçinarit dhe Zhitisë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme