Ministria e Shëndetësisë lejon vaksinimin e fëmijëve mbi moshën 12-vjeçare

16 Gusht, 2021 - 7:27 pm

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se ka aprovuar rekomandimin nga trupa profesionale kompetente-Komiteti për imunizim kundër COVID-19 për vaksinimin e fëmijëve mbi moshën 12-vjeçare.

Një gjë e tillë është bërë e ditur nga vetë institucioni nëpërmjet një komunikate për medie, derisa ka thënë se do vaksinohen edhe fëmijët 12-vjeçar në bazë të indikacioneve shëndetësore me vaksinën Pfizer, përcjell KultPlus

“Duke marrë parasysh që vaksina Pfizer BioN/Tech është aprovuar nga FDA dhe EMA për vaksinimin e moshave mbi 12 vjeç, plotësimi i planit përfshin: Vaksinimin e personave mbi 16 vjeç me vaksinën Pfizer dhe vaksinimin e grup moshës 12-15 vjeç me prioritet dhe sipas indikacioneve shëndetësore”, thuhet në njoftim.

Ky vendim vjen pas rritjes së numrit të të infektuarve të grupmoshave të reja.

Vetëm përgjatë 24-orëve të fundit, sipas raportit të IKSHPK’së, 14 fëmijë deri në moshën 9-vjeçare janë infektuar me Covid-19. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme