Ministrja Dumoshi i dha lamtumirën e fundit kolosit muzikor Avni Mula

30 Tetor, 2020 - 1:55 pm

Ka vdekur në moshën 92-vjeçare kompozitori i shquar shqiptar Avni Mula.

Me nderimin më të lartë për veprën e tij, në emër të Qeverisë së Republikë së Kosovës dhe kryeministrit Avdullah Hoti, ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ishte për homazhe në Universitetin e Arteve në Tiranë ku i dha lamtumirën e fundit kolosit muzikor, Avni Mulës.

“Kënga e tij qe frymëzim i atdhedashurisë ndër breza, përbashkim andej e këndej kufirit andaj humbja e tij është humbje për familjen dhe për artin në përgjithësi, kudo ku ka shqiptarë. I përjetshëm kujtimi për këtë mjeshtër brilant!”, ka shkruar Dumoshi. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme