Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë: Domosdoshmëri një hartë e përbashkët turistike

27 Maj, 2022 - 10:40 pm

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro po zhvillon një vizitë pune në Kosovë.

Kumbaro e shoqëruar nga disa nga krerët e bashkive në vend u takua me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, ku në fokus të bisedimeve ishte thellimi i bashkëpunimit në fushën e turizmit dhe krijimi i paketave të përbashkëta.

“Këtë herë në Prishtinë bashkë me kryetarë të bashkive dhe turoperatorë privatë, sepse janë ata që çojnë turizmin përpara në terren gjatë gjithë vitit. Ishte hera e parë e një tryeze në 3 nivele, përmes vullnetit të dy ministrive me bashkëpunimin e bashkive në Shqipëri e Kosovë, me këshillat dhe nën kërkesat e turoperatorëve privatë që bëjnë një super punë për promovimin turistik këtej e andej kufirit”, u shpreh ministrja Kumbaro në rrjetet sociale.

Sipas Kumbaros, është e domosdoshme krijimi i një harte të përbashkët turistike, pasi veç të bashkuar ofrojmë për turistët vlerat më të larta e atraksionet më të bukura./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme