MKRS dënon vendimin e autoriteteve serbe për pengimin e hyrjes së sportistëve kosovarë në Serbi

23 Tetor, 2021 - 8:58 pm

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka reaguar pasi autoritetet serbe kanë penguar hyrjen e sportistëve kosovarë në territorin e tyre, për shkak të simboleve shtetërore në uniforma, përcjell KultPlus.

Postimi i plotë i MKRS-së:

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dënon ashpër vendimin e sotëm të auroriteteve të Serbisë, të cilët penguan hyrjen e sportistëve tanë në territorin e tyre, për shkak të simboleve shtetërore në uniforma.

Me këtë veprim, Serbia si organizatore e Kampionatit Botëror të Boksit, kanë shkelur të drejtën e sportistëve dhe të drejtën e Federatës së Boksit të Kosovës, për pjesëmarrje në Kampionat, siç është e përcaktuar me rregullat e organizatave ndërkombëtare të sportit.

Federata e Boksit të Kosovës është anëtare me të drejta të plota në Federatën Botërore të Boksit (AIBA).

Kërkojmë nga organet kompetente të shtetit të Serbisë të ndërmarrin masat e nevojshme dhe të reagojnë me shpejtësi në mënyrë që garuesit tanë të arrijnë në kohë për pjesëmarrje në Kampionatin Botëror që do të zhvillohet nga 24 tetori deri më 6 nëntor.

Këtë kërkesë e kemi drejtuar edhe me shkrim tek ministri i Rinisë dhe Sportit në Serbi, z. Vanja Udovičić./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme