MKRS prezanton logon e Operës së Kosovës

18 Janar, 2023 - 2:11 pm

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se Opera e Kosovës është bërë me logon e saj, përcjell KultPlus.

Përmes një postimi në Facebook, MKRS njofton se në mesin e gjashtë propozimeve, është përzgjedhur ajo e artistit Berin Hasi.

Postimi i plotë i MKRS-së

Opera e Kosovës bëhet me logon e saj e cila do të jetë një identitet i qëndrueshëm me të cilët do të përfaqësohet ky institucion.

Në konkursin publik të shpallur nga MKRS-ja, janë pranuar gjashtë propozime dhe në mënyrë unanime është përzgjedhur logoja e Berin Hasit.

Origjinaliteti, niveli estetik dhe kreativ, përdorimi i simbolit ‘Neum’ në krijimin vizual të frekuencës akustike, pasqyrimi artistik i veprimtarisë së Operës së Kosovës, përdorimi i një fonti të ri origjinal nga autori, janë disa nga arsyet e vendimit të jurisë së kryesuar nga Arlinda Hajrullahu teksa anëtarë tjerë ishin Alisa Gojani, Dhurata Ramosaj, Dardan Selimaj dhe Meriton Ferizi./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme