MKRS shpreh ngushëllime për vdekjen e regjisores Burbuqe Berisha

27 Tetor, 2021 - 6:02 pm

Gjatë ditë së sotme (e mërkurë) është ndarë nga jeta regjisorja e njohur, Burbuqe Berisha.

Ajo thuhet se ka ndërruar jetë në vendin e punës, përkatësisht në Ministrinë e Kulturës.

Shumë nga komuniteti artistik e liderët politikë kanë shprehur ngushëllimet e tyre, ndërsa një telegram ngushëllimi nuk ka munguar as nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Ky është shkrimi i tyre i plotë (pa ndërhyrje):

“Me pikëllim ju njoftojmë se sot në mesditë në Ministrinë e Kulturës papritmas ka ndërruar jetë regjisorja e filmit dhe teatrit Burbuqe Berisha.

Jemi thellësisht të prekur nga kjo ngjarje dhe u shprehim ngushëllime familjes, miqve dhe gjithë komunitetit artistik.

Burbuqe Berisha ishte regjisore e një numri të konsiderueshëm të filmave të shkurtër, të gjatë, dokumentarë, serive televizive, shfaqjeve teatrore dhe fituese e disa shpërblimeve në festivale të filmit dhe teatrit me karakter vendor e ndërkombëtar.

Berisha në vitin 2019 mori çmimin kombëtar për kinematografi.

Ajo ka punuar si menaxhere në Kino ABC në Prishtinë, si producente në Kosova Film, po ashtu ishte drejtoreshë e përgjithshme e Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe anëtare e Këshillit Drejtues të QKK-së, si dhe të Ansamblit “Shota”.

Së fundi ishte pjesë e përgatitjes së regjisë për koncertin inaugurues të Operës së Kosovës”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme