Moda e kimonos shpaloset në ekspozitën e Nju Jorkut

8 Qershor, 2022 - 1:30 pm

Kimonot, të mbuluara me pika, modele kubiste dhe personazhe anime me sy të mëdhenj, janë ekspozuar në Muzeun Metropolitan të Artit të Nju Jorkut, duke treguar sesi Lindja dhe Perëndimi ndikuan në njëra-tjetrën për të transformuar veshjen tradicionale japoneze, transmeton KultPlus.

“Zakonisht kur mendon për modën, mendon për markat e mëdha të bëra në botën perëndimore. Por kimono gjithashtu kishte një sistem të modës që nga shekulli i 17-të,” tha Monika Bincsik, Diane dhe Arthur Abbey Associate Kuratore për Artet Dekorative Japoneze në Muzeu.

Më shumë se 60 kimono janë ekspozuar së bashku me fustanet perëndimore në shfaqjen e parë të organizuar nga Galeria Japoneze Met’s dhe Instituti i Kostumeve.

“Kimonoja japoneze kishte një ndikim të madh në modën perëndimore që nga fillimi i shekullit të 20-të,” tha Bincsik.

Për shembull, stilisti francez Paul Poiret krijoi një pallto kimono, ndërsa arti abstrakt perëndimor frymëzoi kimonot me modele të guximshme gjeometrike ‘Meisen’ të fillimit të viteve 1900.

Ekspozita do të zgjasë deri më 20 shkurt./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme