Momenti kur Bush deklaroi se Amerika kishte njohur pavarësinë e Kosovës (VIDEO)

17 Shkurt, 2021 - 9:58 pm

Kosova feston 13-të vjetorin e Pavarësisë e cila ishte shpallur më 17 shkurt 2008.

Kjo pavarësi erdhi pas viteve të tëra të negociatave të dështuara me Serbinë për statusin final dhe nuk mund të arrihej pa përkrahjen e miqve ndërkombëtarë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), ishte shteti që e përkrahu Kosovën në rrugëtimin e saj drejt çlirimit nga forcat paramilitare serbe dhe shpalljes së pavarësisë.

Ky ishte momenti kur ish-presidenti amerikan George Bush kishte njohur Kosovën si shtet.

Duke folur për gazetarë gjatë një vizite në Tanzani,  Bush tha se shteti i ri i Kosovës është i përkushtuar që të ketë standardet më të larta të lirisë dhe do të jetë i njohur plotësisht nga SHBA-të.

Ndiqeni videon e AP-së./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme