‘Mos pyet se ç’ka bërë atdheu për ty, por çfarë bën ti për atdheun tënd’

22 Nëntor, 2021 - 11:45 am

Më 29 maj të vitit 1917, ka lindur John Firtzgerald Kennedy, i njohur në mbarë botën si presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shkruan KultPlus.

Kennedy ka shërbyer edhe si komandant në Ushtrinë Amerikane në Forcat Detare të Amerikës ne flotën detare dhe si komandant i anijes luftarake PT-190 dhe më vonë në atë PT-59 në Paqësorin e Jugut në Luftën e Dytë Botërore.

Sot në 58-vjetorin e vdekjes së Kennedyt, KultPlus ju sjell njërën nga thëniet më të njohura të tij e që ka të bëjë me qeverisjen e vendit.

‘Mos pyet se ç’ka bërë atdheu për ty, por çfarë bën ti për atdheun tënd’

Kennedy vdiq më 22 nëntor të vitit 1963. / KultPlus.com

Të ngjajshme