Mozaiku më i madh i bukës në botë është krijuar në Meksikë

6 Nëntor, 2022 - 1:18 pm

Bukëpjekësit në Meksikë u bashkuan për të krijuar 20,689 copë bukë dhe për t’i mbledhur ato në mozaikun më të madh të bukës në botë, me përmasa 2,222 metra katrorë.

Rekordet Botërore Guinness thanë se një ekip prej pesë furrtarësh në Municipio de Zacatlan të Pueblas punuan së bashku për të thyer rekordin për mozaikun më të madh të bukës në botë për Dia de los Muertos, Ditën meksikane të të Vdekurve. , transmeton UPI.

Mozaiku i përpunuar përmbante një imazh të La Catrina, e cila është një figurë tradicionale e skeletit që lidhet me festën.

Guinness tha se furrtarëve iu deshën dy javë për të pjekur të gjithë bukën e përfshirë në këtë rekord që arritën. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme