Mrekullitë arkitektonike që konkurrojnë për çmimin ‘RIBA Stirling 2021’

17 Shtator, 2021 - 2:50 pm

Lexoni për të zbuluar më shumë rreth strukturave madhështore në garë për këtë çmim kaq të rëndësishëm në fushën e arkitekturës, transmeton KultPlus.

15 Clerkenwell Close

Kjo ndërtesë shtatë katëshe, e projektuar nga Groupwork + Amin Taha Architects për të strehuar studion e tyre, si dhe banesat sipër, është e vendosur në një vend në Londër që dikur strehonte një Norman Abbey të shekullit të 11 -të. 

Ndërtesa është vlerësuar nga juria e RIBA -s si “guximtare, ambicioze, shumë novatore dhe me porosi, ku rreziqet janë ndërmarrë dhe janë paguar, duke rezultuar në një vepër vërtetë imagjinative, intriguese dhe mahnitëse të arkitekturës”.

Cambridge Central Mosque

Arkitektët Marks Barfield projektuan këtë xhami me kapacitet për të mirëpritur 1.000 besimtarë për Trustin e Xhamisë së Kembrixhit.

Një tipar i dukshëm i brendshëm i xhamisë janë ‘pemët’ prej druri të cilat ofrojnë mbështetje strukturore për çatinë dhe dritat. Këto u zhvilluan përmes punës së artistit gjeometrik Keith Critchlow.

Ndërtesa është paralajmëruar nga juria për demonstrimin “sesi arkitektura mund të mishërojë filozofinë dhe traditat fetare dhe kulturore duke përdorur materiale të qëndrueshme dhe bashkëkohore”.

Key Worker Housing, Eddington, Cambridge

Kjo skemë me 10 ndërtesa, e projektuar nga Stanton Williams, përfshin një numër oborresh të ndërlidhura për të krijuar një seri të lezetshme hapësirash. Ndërveprimi midis fqinjëve mundësohet me hapësirat e jashtme të çatisë dhe nivelit të tokës që janë pothuajse tërësisht komunale, në vend që të përdorin zona private si ballkonet.

Town House at Kingston University, London

Arkitektët Grafton u përballën me një punë sfiduese, duke u kërkuar të krijonin një ndërtesë që përmbante një studio vallëzimi dhe një bibliotekë në të njejtin vend.

Rezultati – Town House – është vlerësuar nga juria e RIBA si një “energji e ngrohtë, dinamike që kap vërtet frymën e të mësuarit.

Tintagel Castle Footbridge

Kjo urë spektakolare, e projektuar nga Ney & Partners dhe William Matthews Associates për English Heritage, krijon një lidhje me një kështjellë mesjetare në bregdetin Cornish. Juria e vlerësoi atë si “të ekzekutuar bukur në të gjitha shkallët, nga mënyra se si respekton siluetën e formave të tokës që ka, deri në detajet prekëse të rrugës së saj, të bëra nga pllaka në buzë”.

Windermere Jetty Museum

Lakeland Arts porositi këtë zhvillim të madh për të vendosur Muzeun Windermere Jetty nga arkitektët Carmody Groarke. Duke pasur parasysh vendndodhjen e ndjeshme, në bregun lindor të Liqenit Windermere brenda një parku kombëtar, juria tha se muzeu duhet të festohet për një “bukuri të përmbajtur dhe të thjeshtë që ka guxim të sigurt në hartimin dhe shpërndarjen e tij”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme