“Mund të derdhësh lot pse iku, ose mund të buzëqeshësh sepse jetoi”

3 Gusht, 2020 - 12:09 pmKryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka humbur nënë e tij, Aneta Rama e cila vdiq në moshën 82 vjeçare. Dhimbjen për humbjen e nënës, Rama është munduar ta kthejë në forcë e kujtim për ditët e mirë që kanë kaluar bashkë.

Përmes një postimi frymëzues, Rama shprehet se lotët duhet kthyer në buzëqeshje për jetën e saj, e zemrën ta kesh plotë me dashuri sepse e ndave me të.

Ky është postimi i plotë i Edi Ramës:

Mund të derdhësh lot pse iku
Ose mund të buzëqeshësh sepse jetoi

Mund të mbyllësh sytë e të lutesh që të kthehet
Ose mund t’i hapësh e të shohësh gjithçka të ka lënë

Zemra jote mund të jetë bosh sepse nuk e sheh dot më
Ose ti mund të jesh plot me dashurinë që ndave me të

Mund t’ia kthesh shpinën të nesërmes dhe jetosh në të djeshmen
Ose mund të jesh i gëzuar me të nesërmen për çka ishte e djeshmja me të

Mund ta kujtosh atë vetëm për ikjen e saj
Ose mund të kujdesesh për kujtimin e saj që ajo të jetojë në të

Mund të qash e të mbyllesh në vete, bosh e me kurriz nga bota
Ose mund të bësh atë që nëna do të donte:

Të hapësh sytë, të qeshësh, të duash dhe të ecësh përpara…


***Edhe në emër të familjes sonë lejomëni t’ju falënderoj përulësisht, për praninë tuaj të paçmueshme përmes mesazheve të pafundme e luleve të panumërta, që disi e lehtësuan peshën ndrydhëse të boshllëkut tonë të pangushëllueshëm.
Duke ju kërkuar një ndjesë të thellë për të qenit i pamundur t’ju përgjigjem, ju uroj me shpirt të gjithë atyre që jetojnë me këtë boshllëk, të rrojnë sa më gjatë që ta kujtojnë nënën e tyre dhe të tjerëve që kanë fatin ta kenë pranë yllin e shtëpisë, t’i kenë nënat sa malet dhe t’i gëzohen sa më shumë dritës së tyre, të pakonkurrueshme as nga dielli e nga vetë yjet e qiellit. / KultPlus.comTë fundit

Të ngjajshme