Muzeu i Belgjikës i kthen pikturën familjes hebreje pas 71 vitesh

11 Shkurt, 2022 - 11:00 am

Muzeu kryesor i artit në Belgjikë u ka kthyer një pikturë që mbante për 71 vjet stërnipërve të një çifti hebre, prona e të cilëve u grabit nga nazistët pasi ata u larguan në prag të Luftës së Dytë Botërore, përcjell KultPlus.

Firma ligjore e familjes me bazë në Berlin iu afrua Musees royaux des Beaux-Arts (Muzeu Mbretëror i Arteve të Bukura) më shumë se pesë vjet më parë.

“Gjithsej familja po kërkon 30 vepra arti,” tha avokati Imke Gielen. “Kjo është e para që është identifikuar me të vërtetë sepse për fat të keq nuk kemi imazhe të pikturave të zhdukura.”

Asnjë nga nëntë stërnipërit, të cilët jetojnë jashtë Belgjikës, nuk ishin të pranishëm të enjten.

Piktura, me lule rozë në një vazo blu nga artisti gjerman Lovis Corinth, i përkiste Gustav dhe Emma Mayer, të cilët u larguan nga shtëpia e tyre në Frankfurt në 1938 për në Bruksel deri në kalimin e tyre në Britani në gusht 1939.

Megjithatë, ata nuk ishin në gjendje të merrnin gjërat e tyre, përfshirë 30 pikturat, të cilat u plaçkitën nga nazistët. Së bashku me ato të marra ishin “Lulet” ekspresioniste e pikturuar në vitin 1913 nga Korinti, shumica e veprave të të cilit nazistët e dënuan si “të degjeneruara”.

Pas luftës, autoritetet belge nuk arritën të përcaktonin se kujt i përkiste dhe ia besuan muzeut në vitin 1951.

Shefi i muzeut, Michel Draguet tha se kishte qenë më e lehtë për të gjetur pronarët origjinalë të veprave të artit në rastin e familjeve hebreje që jetonin në Belgjikë, për shkak të arkivave dhe kontakteve.

“Këtu, ishte e pamundur edhe të dihej nëse kjo vepër vjen nga Gjermania apo nga një vend tjetër”, tha Draguet për Reuters.

Muzeu, i cili i bëri thirrje publikut në vitin 2008 në faqen e tij të internetit për informacion mbi pikturën, hapi gjithashtu të enjten dy dhoma që përmbajnë dhe trajtojnë artin e grabitur nga nazistët dhe veprat e marra nga Belgjika gjatë periudhës së saj koloniale. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme