Muzeu lëvizës ndalon në Sarandë, autobusi me veshje tradicionale nga krahina të ndryshme të vendit

23 Korrik, 2023 - 4:00 pm

Turizmit kulturor në Sarandë i është bashkuar muzeu lëvizës, me veshje tradicionale shqiptare që prezantojnë etnografinë kombëtare, për pushuesit nga mbarë bota.

Kostumografia Edlira Sulaj thotë se idea ishte, që veshja tradicionale te dilte nga familja dhe të ketë rolin e saj në turizmin kulturor.

Për pushuesit kureshtar në muzeun brenda autobusit ka veshje mbi 100 vjeçare, dhe të tjera të ripërpunuara nga artizanët me të njëjtat teknika si ato origjinalet.

Saranda dhe larmishmëria e madhe e turistëve duket vendi i duhur, per të prezantuar traditën.

Kjo zonjë nga Kosova është kthyer nga diaspora pas 7 vitesh dhe nuk e fsheh emocionin kur sheh veshjet tradicionale shqiptare.

Përvec detit Saranda prezanton per pushuesit me dinjitet kulturën, dhe traditën shqiptare./abcnews.al/KultPlus.com

Të ngjajshme