Nagavci: Po punojmë si Qeveri për të krijuar siguri për fëmijët

1 Mars, 2022 - 1:46 pm

Një 14 vjeçar nga një shkollë e Prishtinës ka vdekur pas përleshjeve që kanë ndodhur, ngjarje për të cilën akoma nuk dihen informacione të hollësishme, shkruan KultPlus.

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, është tronditur nga kjo ngjarje dhe siguroi se hetimet po zhvillohen me intensitet të lartë që sa më shpejt të zbardhet rasti.

“Si nënë, si mësimdhënëse, e si ministre, i lus të gjithë mësimdhënësit dhe prindërit që të punojnë edhe më shumë në edukimin dhe ndërgjegjësimin e fëmijëve, të jenë të kujdesshëm për sjelljet që mund të manifestojnë ata, t’i adresojnë problemet dhe vështirësitë që kanë dhe të kujdesemi për sigurinë e fëmijëve tanë”.

Nagavci thotë se si Qeveri e Kosovës, së bashku me kompetentet e sigurisë janë duke punuar që të krijojnë sa më shumë siguri për fëmijët në shkollë, në rrugë e kudo tjetër.

“Tragjeditë si kjo e sotmja, ku ne humbëm një nxënës, janë alarm për gjithë shoqërinë që të bashkëpunojmë ngusht për të mirën dhe sigurinë e fëmijëve tanë”, shkruan mes tjerash ministrja në “Facebook”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme