NASA përfundon me sukses ndryshimin e orbitës së asteroidit

12 Tetor, 2022 - 1:54 pm

“Kjo është për dinosaurët”, shkruan NASA pas përfundimit me sukses të misionit të saj në hapësirë.

Shkencëtarët kanë konfirmuar se sonda Dart ndikoi me sukses në orbitën e asteroidit të saj të synuar, Dimorphos.

Kjo shënoi herën e parë që njerëzimi ka ndryshuar në mënyrë të qëllimshme lëvizjen e një objekti qiellor.

Së fundmi NASA ka publikuar pamjet nga testi.

Para përplasjes, Dimorphos rrotulloi asteroidin e tij më të madh shoqërues, Didymos dhe iu deshën 11 orë e 55 minuta për të orbituar. Që nga përplasja, astronomët që përdorin teleskopët tokësorë në Tokë kanë konfirmuar se anija kozmike ndryshoi orbitën e asteroidit me 32 minuta për një kohë të re prej 11 orësh e 23 minutash, shkruan CNN. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme