NASA po lejon për herë të parë publikun të shohë një mostër të asteroidit Bennu

12 Tetor, 2023 - 10:40 pm

NASA ka njoftuar se do të lejojë publikun të shohë sot për herë të parë mostrën më të madhe të asteroidit Bennu të zbuluar ndonjëherë.

Materiali, i mbledhur nga anija kozmike nga asteroidi Bennu afër Tokës, do të zbulohej në Qendrën Hapësinore Johnston të NASA-s në Hjuston, Teksas, shteti amerikan, raportoi Reuters.

Kapsula “Osiris-Rex” me mostra nga asteroidi Bennu u ul në Tokë në shkretëtirë në shtetin amerikan të Utah muajin e kaluar.

Ulja e kapsulës mbuloi një mision gjashtëvjeçar nga agjencia hapësinore amerikane dhe Universiteti i Arizonës.

Është vetëm kampioni i tretë i asteroidit dhe deri tani më i madhi i kthyer ndonjëherë në Tokë për analizë, pas dy misioneve të ngjashme nga agjencia hapësinore japoneze që përfunduan në 2010 dhe 2020.

Ashtu si asteroidët e tjerë, Bennu është një mbetje e sistemit të hershëm diellor dhe përbërja kimike janë praktikisht të pandryshuara që nga formimi i tij rreth 4.5 miliardë vjet më parë.

Bennu përmban të dhëna për origjinën dhe zhvillimin e planetëve shkëmborë si Toka, dhe ndoshta edhe të dhëna për evolucionin e jetës.

Asteroidi Bennu u zbulua në vitin 1999 dhe diametri i tij është rreth 500 metra./KultPlus.com

Të ngjajshme